Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nerudová odevzdala na vnitru přes 80 tisíc podpisů, pětinu jich předtím vyřadila

Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová odevzdala podpisové archy na ministerstvu vnitra, 2.listopadu 2022, Praha. foto: ČTK

Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová odevzdala ve středu na ministerstvu vnitra archy s podpisy více než 80 tisíc lidí, kteří ji v jejím záměru podpořili. Minimálně jich jako každý jiný kandidát potřebovala 50 tisíc. Pokud tedy nešel za poslanci či senátory. Kandidátů včetně jí se už registrovalo deset.
  9:34aktualizováno  13:30

Ne všechny podpisy bývají platné a úředníci ministerstva vnitra je ještě zkontrolují. Kandidáti proto raději sbírají podpisů víc pro větší jistotu. V předchozích volbách na nedostatku podpisů, ač si původně myslel, že jich má dost, pohořel například ekonom a exministr Vladimír Dlouhý.

„Hotovo! Nasbíráno přes 100 000. Odevzdáno 82 628. Děkuji všem,“ napsala Nerudová na Twitteru. „Všechny podpisy jsme pečlivě kontrolovali a vyřadili asi 15 až 20 procent,“ sdělila poté třiačtyřicetiletá kandidátka novinářům.

Při sběru podpisů projela celou Českou republiku, řekla. „A troufám si říct, že znám problémy, které trápí lidi v regionech. A jako prezidentka se zasadím o to, aby se nezapomínalo na regiony, kde se lidem nežije tak dobře jako ve zbytku naší republiky,“ uvedla. Jsou to podle ní oblasti, které dlouhodobě přispívaly k blahobytu země a přitom si třeba ničily životní prostředí. „V rámci rozpočtového určení daní je jim třeba poslat více peněz a já bych ráda tuto kapitolu otevřela,“ dodala.

Ekonomka patří k favoritům voleb, poslední průzkumy ji umísťují na třetí místo za generála Petra Pavla a expremiéra Andreje Babiše. V poslední anketě čtenářů iDNES.cz dokonce vede a kdyby bylo jen na nich, vyhrála by první kolo a Babiš by do druhého nepostoupil.

Koho budete volit? (Kandidáti jsou seřazeni podle nejvyšších preferencí z průzkumů.)

celkem hlasů: 69196

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Danuši Nerudovou26942
Petra Pavla17139
Andreje Babiše16660
Pavla Fischera4598
jiného kandidáta2296
nikoho958
Josefa Středulu603

Podle Hany Malé z odboru tisku ministerstva úřad v úterý evidoval deset přihlášek do lednových prezidentských voleb. Ministerstvo bude teď kontrolovat náležitosti kandidátních listin. Z uchazečů, kteří veřejně deklarovali zájem o účast ve volbách, mezi nimi jsou senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová.

Některé z podaných kandidátních listin však zjevně nesplňují předepsané povinnosti.

Babiš se chce opřít o nejméně 56 podpisů poslanců svého hnutí ANO. Potřeba jich je aspoň 20. Stejně tak přes pět desítek podpisů zákonodárců nejen ve Sněmovně, ale i v Senátu, má zajistit kandidaturu senátorovi Pavlu Fischerovi.

Podle dosavadních průzkumů by měl Babiš postoupit do druhého kola, problémem pro něj však bude to druhé. V něm by ho mohlo porazit pět dalších kandidátů.

Vnitro dostalo kandidátní listinu poslance SPD Jaroslava Bašty před necelým měsícem. Podepsalo se pod ní 20 poslanců SPD. Podání kandidatury potvrdil v těchto dnech i Hilšer. Již dříve avizoval, že pokud nestihne sesbírat potřebných 50 tisíc podpisů občanů, osloví s žádostí o podporu senátorské kolegy.

Rohanová již v únoru avizovala, že má k dispozici podpisy 20 poslanců z minulé Poslanecké sněmovny. Je přesvědčená o tom, že tak splnila zákonné požadavky pro účast ve volbách. Podání kandidatury potvrdil i Zima.

Zájem o účast ve volbách projevili i odborový předák Josef Středula, senátor Pavel Fischer, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina nebo bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta dnes na svém webu uvedla, že do voleb půjde pouze v případě, že nasbírá 100 tisíc podpisů pod petiční archy. Koncem října jich měla asi 65 tisíc a týden před registrací je tak podle ní málo pravděpodobné, aby plánované mety dosáhla.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat