Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Dávat jména komunistických agentů? To se prostě nedělá

Česko

  9:29
Nikdy jsme neposílali jména našich agentů do zahraničí, tvrdí Karel Randák, bývalý šéf civilní rozvědky ÚZSI.

Podle časopisu Focus mělo české ministerstvo zahraničí předat v roce 1999 západním spojencům seznamy jejich občanů, kteří spolupracovali s československou komunistickou rozvědkou. Bylo něco takového možné?
V té době jsem byl prvním náměstkem rozvědky. Nedovedu pochopitelně říci, co měl Kavan k dispozici, ale že bychom se na něčem takovém podíleli my? Neváhám za rozvědku říci, že to vylučuji. Nemohu pochopitelně mluvit za ministerstvo, ale myslím, že nic neměli, že je to celé nesmysl. Oni přece k takovým informacím neměli přístup.

Jaké informace jsme tedy v době vstupu do NATO našim "novým" spojencům předávali?
Tam se nestalo vůbec nic mimořádného. Ten podstatný předěl proběhl v letech 1989 a 1990, ale vstup do NATO, Evropské unie nebo do Schengenu už na informační výměnu neměl vůbec žádný dopad.

Podle Focusu měla být první jména předána již v roce 1990...
Podle toho, co já vím, se nikdy nejednalo o to, že by se předávala jména cizinců. To se nedělá. Československá rozvědka po listopadu 1989 stahovala v zájmu korektnosti vztahů lidi, které měla na Západě. To udělala, ale že by řekla, ten a ten pro nás dělal, se nikdy nestalo. Z krátkodobého hlediska by se to mohlo zdát jako vstřícné gesto, z dlouhodobého by to ale tu službu úplně dehonestovalo. To se prostě nedělá.

ČTĚTE TAKÉ:

Další informace o údajných seznamech komunistických agentů čtěte v úterním vydání deníku