25. dubna 2009 17:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

David Duke odjel z České republiky do Rakouska

Filip Vávra (uprostřed), který je spojován s neonacistickým Národním odporem, a advokátka Klára Slámová (vlevo) spolu s dalšími čekají před policejní služebnou v Praze  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Filip Vávra (uprostřed), který je spojován s neonacistickým Národním odporem, a advokátka Klára Slámová (vlevo) spolu s dalšími čekají před policejní služebnou v Praze | foto: ČTK

PRAHA Bývalý šéf Ku-Klux-Klanu David Duke opustil Prahu a zamířil do Rakouska, kam ho jeho příznivci odvezli autem. Američan přijel do Česka přednášet, policisté ho však v pátek zatkli a obvinili z podpory a propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv. Pozdě v noci jej propustili.

Cizinecká policie pak rozhodla, že musí do dnešní půlnoci zemi opustit. Devětapadesátiletý Duke měl podle Vávry, který je spojován s neonacistickým Národním odporem, uspořádat v ČR několik přednášek. Podle webových stránek věnovaných jeho návštěvě zde měl i propagovat svou knihu Moje Probuzení.

Kvůli pasážím z ní jej policisté zadrželi a strávil několik hodin u výslechu na policejní služebně. Podle Vávry je Duke policejním postupem šokován. "Nikdy se mu tohle v Evropě nestalo," řekl.Krajní pravice chce na protest proti policejnímu zásahu vůči Dukovi uspořádat v neděli demonstraci před ministerstvem vnitra.

Pražský policejní mluvčí Ján Mikulovský řekl, že státní zástupce nakonec nenavrhl uvalit vazbu, neboť sazba trestného činu, z něhož Duka policie obvinila, je nízká. Za popírání holokaustu mu hrozí nejvýše tři roky vězení.

Dukovi advokáti postup policie zpochybňují. Jeho advokátka Klára Slámová už dříve řekla, že obvinění vyznělo tak, že "pan Duke na přesně nezjištěném místě v nezjištěnou dobu sepsal knihu, která byla později vydána v České republice". Vzhledem ke svému vzdělání prý mohl vědět, že některé pasáže jsou takzvaně vadné, což je trestně postižitelné na území této země.

Podstatu problému ale vidí v tom, že Duke nemohl vydání knihy v ČR ovlivnit, protože k ní nemá autorská práva. Navíc ji sepsal v 90.letech, takže je podle ní stíhání promlčeno.Kniha vyšla v českém překladu v nakladatelství Kontingent Press. Firma v minulosti vydala řadu kontroverzních titulů, například Turnerovy deníky.

Duke měl původně vystoupit v ČR na třech přednáškách. První na půdě Univerzity Karlovy však nakonec univerzita nepovolila. Další přednášky se měly podle internetových stránek věnovaných jeho návštěvě uskutečnit v sobotu v centru hlavního města a v neděli v Brně.

Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.