Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dávno vybojované bitvy

Česko

DISKUSE

Pan redaktor Daniel Kaiser se zřejmě při psaní sloupku Předseda Paroubek potvrzuje Rusům paranoiu (LN 27. 6.) neprobral z šoku z mého setkání s ruským premiérem Putinem. Jinak si nedokážu vysvětlit jeho naprostou neznalost faktů.

To, že vybudování americké radarové základny bylo otevřeně a opakovaně Mirkem Topolánkem („Už kvůli Gruzii musíme mít radar“), Karlem Schwarzenbergem („Obraťme radar také na Východ“), ale i v korektní podobě Václavem Klausem („Jde o přihlášení se k euroatlantické orientaci“) považováno za specifický příspěvek loajality k Bushově vizi zahraniční politiky, je nepochybné. Opačný názor, totiž že bilaterální česko-americký projekt radaru ohrožuje bezpečnost NATO, a tím pochopitelně i české národní zájmy, nedávno jasně vyslovil zahraniční výbor britské Dolní sněmovny (včetně hlasů Topolánkem tak milovaných konzervativců). Čímž jen potvrdil, co už mnohokrát řekla Merkelová či Sarkozy, Berlusconi, Steinmaier a další a další.

To, že Bush vsadil vše na konfrontaci proti všem, včetně Ruska, a naopak prezident Obama chápe, že z hlediska amerických bezpečnostních zájmů se musí (a hlavně se chce) domluvit s Medveděvem či Putinem, ví rovněž každý. S Íránem, Afghánistánem, s KLDR či jinde se bez Ruska nepohne. Bushova politika zahraniční i ekonomická, byla hazardem a svět se z ní bude vzpamatovávat ještě mnoho let. Tuto politiku jsme důrazně odmítali. Proto se pozitivně stavíme k politice Baracka Obamy, který nepochybně ví, že i otázku radaru musí začlenit do širších rusko-amerických vztahů.

Rusko vytlačují do Asie jen političtí prosťáčci Opoziční strana Spravedlivé Rusko iniciovala mé setkání s předsedou ruské vlády při příležitosti mé návštěvy sjezdu této strany sociálnědemokratického zaměření. Toto setkání zapadá do logiky mých četných setkání s politickými představiteli USA, států Evropy i celého světa. Není mou chybou, pokud česká média ignorují například má setkání s vedoucími představiteli německé SPD (s kancléřským kandidátem Steinmaierem, předsedou Münteferingem) či mé kontakty s britskými ministry.

Osou naší zahraniční politiky je vyváženost. Všichni poslanci a senátoři ČSSD podpořili přijetí Lisabonské smlouvy a zasloužili se tak o ni jako žádná jiná česká politická strana. Ostatně ČSSD v posledních deseti letech přivedla naši zemi nejprve do NATO a před pěti lety i do EU. Svět je propojený a USA, EU i Rusko tvoří přirozený širší civilizační, ekonomický a kulturní okruh. Myslí si to dnešní vedení USA, myslí si to přední lídři států EU a myslí si to ČSSD. Vytlačovat Rusko do Asie umí jen političtí prosťáčci. Nechtějí to ani relevantní evropští státníci, ani prezident Obama. Premiér Putin na setkání se mnou hovořil o tom, že nabídne Evropě a USA strategické partnerství na bázi křesťanské civilizace. To jistě stojí za zvážení.

Nemíníme bojovat bitvy, které jsou již vybojovány. Reálné hrozby mohou dnes přijít odjinud.

O autorovi| Jiří Paroubek předseda ČSSD

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...