Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Babiš změnil názor na bohoslužbě v sv. Vítu. A pak se pustil v televizi do ostré slovní výměny s Pavlem

Petr Pavel a Andrej Babiš před televizní debatou (22. ledna 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Doporučujeme
Do poslední chvíle to vypadalo, že bude jedna z klíčových televizních debat před prezidentskými volbami pouhým rozhovorem moderátora s jedním z kandidátů – Petrem Pavlem. Andrej Babiš totiž několikrát avizoval, že do vysílání České televize nepřijde. Nakonec ale dorazil.
  23:18

„Při dnešní bohoslužbě arcibiskupa Jana Graubnera jsem změnil názor. Po křesťansku odpouštím České televizi všechna ta léta informací o mně a jdu se zúčastnit,“ vysvětlil překvapenému leč i tak připravenému, moderátorovi Martinu Řezníčkovi.

Debata byla od počátku vyostřená. Jako první se totiž začal řešit předvolební billboard Andreje Babiše a komunistická minulost obou kandidátů. Petr Pavel se znovu ohradil proti tomu, že by chtěl Česko „zatáhnout do války“, jak se mu snaží podsunout Andrej Babiš. Ten mu zase oponoval: „Několikrát jste veřejně řekl, že nevěříte v trvalý mír.“

Soupeřem Petra Pavla není Slovák ani Čechoslovák a už vůbec ne Husák, ale Andrej Babiš

Ke své minulosti Andrej Babiš prohlásil, že nikdy nebyl agentem Státní bezpečnosti. „StB mě naopak terorizovala, abych kupoval syrské fosfáty,“ uvedl současný poslanec. Nicméně přiznal, že v minulosti rozhodně nebyl hrdina, který by bojoval proti komunistickému režimu. Pavel zopakoval svou omluvu a řekl, že za poslední desítky let si snad své chyby odpracoval. „Rád bych aspiroval alespoň na nějakou míru odpuštění,“ dodal.

Babiš korigoval svá slova, po debatě v ČT uvedl, že článek pět NATO by dodržel

Prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO) korigoval své vyjádření z nedělní večerní debaty v České televizi a uvedl, že pokud by skutečně byl napaden členský stát NATO, článek pět Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně a vzájemné pomoci zemí NATO by „pochopitelně dodržel“.

Předtím v diskusi se svým protikandidátem Petrem Pavlem na dotaz moderátora uvedl, že v teoretickém případě napadení Polska či pobaltských států by nevyslal české vojáky na pomoc napadené zemi, která by byla stejně jako Česko členem NATO. Babišův protikandidát Petr Pavel tamtéž řekl, že Česko má jako země NATO závazek přijít ostatním členským zemím v případě napadení na pomoc. ČR je členem Severoatlantické aliance od roku 1999, stejně jako Polsko. O trojici pobaltských zemí se NATO rozšířilo o pět let později.

„V duelu jsem vůbec nechtěl odpovídat na hypotetickou otázku o napadení Polska nebo Pobaltí. Jsem přesvědčený, že se to nestane, a nechci to vůbec připouštět. Je zodpovědností světových politiků, aby válce zabránili. Pokud by ale došlo reálně k napadení, pochopitelně bych dodržel článek 5. O tom není debata,“ uvedl později na twitteru Babiš.

Severoatlantická smlouva, na jejímž základě v roce 1949 NATO vzniklo, uvádí v článku pět, že ozbrojený útok proti členské zemi v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem členům aliance. V takovém případě mají ostatní členské země v součinnosti s ostatními podniknout takovou akci, jakou budou považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly. Článek pět byl v historii NATO použit pouze jednou, a to Spojenými státy po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku 11. září 2001, po kterém následovala válka v Afghánistánu a Iráku.

Jedna z otázek dnešní diskuse prezidentských kandidátů se týkala toho, zda by Česko mělo vyslat své vojáky do otevřeného konfliktu v hypotetickém případě, kdy by bylo napadeno Polsko či pobaltské státy. „Ne, určitě ne. Já chci mír, já nechci válku. A v žádném případě bych neposílal naše děti a děti našich žen do války,“ uvedl na dotaz moderátora expremiér Babiš. Otázku ale označil za čistě teoretickou a zdůraznil, že hlavní je zabránit válce.

Pavel, který v minulosti vedl českou armádu a byl předsedou Vojenského výboru NATO, připomněl právě článek pět. „Když už jsme členem nějaké takové organizace, tak nejenom, že z toho těžíme v rámci kolektivní bezpečnosti, ale také do toho něco dáváme. A to je ten náš závazek účastnit se společně, když bude napaden někdo jiný,“ uvedl.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) serveru Seznam Zprávy v reakci na Babišova slova v televizní diskusi řekla, že si je neumí vysvětlit. „Jsme členem NATO, které je založeno na principu jeden za všechny, všichni za jednoho. Ví to vláda, ví to většina společnosti, která podporuje členství v Alianci. Měl by to vědět i poslanec Babiš, protože je to klíčová garance bezpečnosti České republiky,“ uvedla. (čtk)

Poté se duel stočil na výbuch dvou muničních skladů ve Vrběticích v říjnu a prosinci roku 2014. „Útok na areál ve Vrběticích byl aktem terorismu Ruské federace proti Česku,“ řekl Pavel, který byl v době útoku šéfem generálního štábu. S tím souhlasí i Babiš, podle kterého byla obrovská chyba, že armáda pronajala sklady soukromé společnosti. „Kdyby to neudělala, nikdy by se to nestalo. Navíc nás to stálo miliardu,“ řekl tehdejší ministr financí Babiš.

Neshody v řadě témat – ekonomických i bezpečnostních

Babiš nicméně překvapil tvrzením, že nezná žádné „extremistické elementy“ na české politické scéně. Dodal, že si nevzpomíná, že by četl zprávy BIS o extremismu v České republice. „Já jsem řešil hlavně korupci,“ uvedl.

Prezidentští kandidáti se naopak neshodli v otázkách tvorby rozpočtu a řešení rostoucího zadlužení. „Lidem jste rozdával cukrátka a zadlužil jste tuhle zemi nejvíce v historii. Vůbec jste jim neřekl, že tyto dluhy bude muset někdo zaplatit a že to budou jejich děti,“ zaútočil na Babiše jeho protikandidát. Současný šéf ANO mu odpověděl: „Vy ani nevíte, co jste teď řekl.“

Podle Petra Pavla by měl stát dostat pod kontrolu vysokou inflaci, přičemž on jako prezident by se hlavně snažil apelovat na šéfa České centrální banky. Babiš by zase neutěšenou ekonomickou situaci řešil převedením společnosti ČEZ pod stát.

„Přesvědčoval bych premiéra Fialu a ministra financí Stanjuru, aby svolali valnou hromadu ČEZu a zestátnili ČEZ, který se dnes topí v ziscích,“ řekl Babiš. Oba kandidáti se nicméně shodli na tom, že už by rozhodně nepodpořili návrat takzvané superhrubé mzdy. Třeba Petr Pavel uvedl, že ta byla z mezinárodního hlediska anomálií a její zrušení tedy vítá.

Moderátor Martin Řezníček se při debatě ptal Petra Pavla i na to, zda by mu zkušenost s armádou pomohla v pozici vrchního velitele ozbrojených sil. „Vrchní velitel, i když se jmenuje velitel, nevelí. Není to ten, kdo by schvaloval armádní plány. Od zajišťování obrany máme vládu,“ odpověděl Pavel.

Současně dodal, že Česko je členem NATO, takže většina případných bojových plánů je dávno předpřipravená. „V tomto ohledu je sice dobře, když prezident armádě rozumí, ale není to nezbytný předpoklad,“ přidal k tomuto tématu. Podle Andreje Babiše Česko nepotřebuje prezidenta, který by rozuměl armádě. Měl by se prý zajímat spíš o zdravotnictví nebo sociální otázky.

Pokud jde o problémy mladých voličů, podle Petra Pavla mezi ně patří hlavně otázky životního prostředí nebo tolerance menšin. „Nejlepším krokem, jak mladým lidem pomoct, je přizvat je k řešení,“ řekl. Prezident totiž podle něj může ledacos ovlivnit už jenom tím, že jim bude věnovat pozornost. Babiš zase uvedl, že by se jako hlava státu věnoval vzdělávání. Snažil by se prý mladé generaci vysvětlovat, jaké obory země potřebuje pro svůj další rozvoj.

Shodli se v tématu žen v politice i jejich ochraně

V závěru se dostalo i na zastoupení žen v politice a vedení firem. Na otázku, jestli by měly být ženy ve vedoucích funkcích k vidění častěji, odpověděli oba kandidáti kladně.

„Určitě bych to ale neviděl formou nějaké kvóty. Prezident může zviditelnit ženy, které jsou schopné a myslím, že jich máme celou řadu,“ odpověděl Pavel. Podle Andreje Babiše si muži musí žen vážit, protože „se starají o děti a ještě pracují“. „Nikdy jsem nedělal rozdíly mezi ženami a muži. Dokonce s nimi pracuji raději,“ doplnil svá slova.

Oba také souhlasili s tím, že by ženy potřebovaly větší ochranu před násilníky. „Znásilnění je definováno špatně a je potřeba to změnit. Devadesát procent žen se bojí znásilnění nahlásit. Musíme ale o tom debatovat,“ řekl Babiš.

„I já bych takovou novelu podepsal,“ souhlasil s ním generál v důchodu. Znásilnění by měl podle něj lépe specifikovat nový zákon, současná definice je podle něj nedostatečná.

Bývalý premiér a předseda hnutí ANO na závěr zaskočil svého protikandidáta i moderátora, když prohlásil: „Pan Pavel by se měl vzdát kandidatury a přenechat to místo mně.“ Pokud totiž nevyhraje prezidentské volby, zůstane podle něj společnost i nadále rozdělená. „Pokud se nestanu prezidentem, tak ti lidé nebudou mít zastání. Pětikoalice ovládne všechno,“ prohlásil Babiš.

Oba prezidentští kandidáti se spolu znovu utkají ve středu, kdy se koná debata na CNN Prima News. Ve čtvrtek – den před startem druhého kola prezidentských voleb – pak zamíří do televize Nova.

Volby by vyhrál Pavel s 58 procenty hlasů, ukázal průzkum. Třetina lidí váhá