Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Děda Mráz, vodka a bonboniéry

Česko

Normalizační besídky na konci roku pořádalo Revoluční odborové hnutí

PRAHA „Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz. Nechodí již nahý a otrhaný, je pěkně oblečený v beranici a kožichu. Nazí a otrhaní nechodí už dnes ani naši pracující a jejich děti. Děda Mráz přijíždí k nám od Východu a na cestu mu září také hvězdy. Nejen jediná betlémská, ale celá řada rudých hvězd na našich šachtách, hutích, továrnách a stavbách.“

Právě tak měly v představách druhého dělnického prezidenta Československa Antonína Zápotockého vypadat Vánoce. Své legendární poselství dětem pronesl Zápotocký v roce 1952 ještě jako předseda vlády.

Zlikvidovat Ježíška se sice Dědovi Mrázovi nikdy úplně nepovedlo, na podnikových večírcích býval přesto hitem.

V sedmdesátých a osmdesátých letech Zápotockého rudé hvězdy ztratily třpyt, vánočním a mikulášským oslavám, které obvykle pořádaly odbory ROH (Revoluční odborové hnutí) přesto část revoluční patiny zůstala.

Budovatelských písní ubylo a zpívaly se i tradiční vánoční koledy. Video měl doma jen málokdo, a tak bylo velikým hitem promítání filmů, například populárního sovětského seriálu - Nu, pogodi. Rodiče na akci dostávali bonboniéry a děti se zase těšily na banány a mandarinky, které se v obchodech sháněly jen těžko.

Oslavy působily dost strojeně a uměle a dojem obvykle nezachránil ani alkohol. „Vždycky přišel někdo převlečený za Dědu Mráze a začal rozdávat nějaké nesmysly. Děti začaly brečet, že dárky přece nosí Ježíšek. Rodiče pak museli děti utěšovat a vysvětlit jim, jak to s Ježíškem vlastně je. Nakonec se všichni opili, děti zase brečely a šlo se domů,“ vzpomíná na „nejšťastnější dny“ svého dětství dnes třicetiletý Aleš.

„Vždycky přišel někdo

převlečený za Dědu Mráze a začal rozdávat

nějaké nesmysly“ Pro o něco starší a ateističtěji laděné děti ovšem mohl předvánoční čas znamenat dobu netušených zážitků. „Můj otec dělal v Československém filmovém ústavu. Na oslavu pořádanou firmou se chodilo většinou do kina, třeba do Ponrepa, které ještě tehdy bylo na Letné. Vpředu sice svítila jolka, ale místo obligátního Vlka a zajíce jsme sledovali Mickey Mouse, Pepka Námořníka nebo Toma a Jerryho. A to byl na sedmdesátá léta docela slušný výkon,“ směje se šestatřicetiletý Filip.

Spousta lidí se stejně jako dnes organizovaným veselicím vyhýbala a Zápotockého doporučení, že „malý Ježíšek ležící na slámě vedle volka a oslíka“ má pracujícím připomínat jen to, „že chudí patří do chléva“, nebrala ani trochu vážně. Jejich Vánoce se tak příliš nelišily od těch, které prožívají dnes.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.