Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dejte si pozor na Bing Brothera

Česko

HI-TECH DIÁŘ Když někdo tak velký jako Microsoft spustí vyhledávač, o kterém sebevědomě prohlašuje, že je přímým konkurentem pro Google, pak to pozornosti médií nemůže ujít. Totéž však nelze říci o cenzurních praktikách, které jej provázejí už od jeho zrodu.

Patnácté výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu v Číně bylo vhodnou příležitostí pro připomenutí tragického stavu lidských práv v této zemi, na němž svou měrou participují i západní společnosti. Ty ve snaze vyjít vstříc tamní vládě a proniknout na široký čínský trh mnohdy nerespektují základní principy lidské svobody, jako je například svobodný přístup k informacím. Google a jeho upravování výsledků vyhledávání citlivých slov už je v této oblasti pověstné. Když byl spuštěn vyhledávač Microsoftu Bing, kdekdo se nemohl ubránit srovnávání s Googlem. Tomu nahrává nejenom velice podobný layout, ale nyní bohužel i praktiky, kterými se snaží nepopudit tu či onu stranu.

Takže pokud byste právě teď seděli u počítače s indickou IP adresou a zadali do Bingu slovo „sex“, pak se na vás nevyvalí miliony odkazů, jak jsme zvyklí, ale pouze suchá hláška o tom, že by výsledky vyhledávání mohly obsahovat sexuálně explicitní obsah, pročež nebude vyhledávání provedeno.

Pornografie je totiž v Indii postavena mimo zákon, a to včetně její distribuce. Na zemi, která dala světu Kámasútru, je to více než přísné. Stejně tak bigotní je i snaha Bingu vyhnout se byť i teoretickým problémům.

Celé to tak připomíná scény týkající se newspeaku z Orwellova slavného románu 1984. V této knize se objevuje uměle vytvořený jazyk, který jeho uživatelům ani nedovolí pomyslet na nějakou špatnou (rozuměj protistátní) věc. Pokud se nějaké slovo ukáže jako potenciálně nebezpečné, je v nové verzi zrušeno úplně nebo nahrazeno opisem (například „špatný“ se řekne jako „ne-dobrý“; už si tak nemůžete ani myslet, že Velký bratr nebo Strana jsou špatní).

Když navíc uvážíte, že veškeré projevy sexuality byly v Orwellově utopické vizi rovněž přísně zapovězeny, nelze dělat nic jiného, než varovat: Dejte si pozor na Bing Brothera.

O autorovi| Ondřej Pohl, vedoucí sekce Svět techniky Lidovky.cz

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého
Jedinečná příležitost: Otestujte služby Family Marketu a uvařte si něco dobrého

Family Market už dávno není jenom to žluté autíčko se známou znělkou. Pojďte s námi vyzkoušet jeho služby a hlavně kvalitní mrazené potraviny a...