Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Dejvické divadlo slaví a uvede Idiota

Česko

Dejvické divadlo dnes slaví patnáct let od svého založení. Slavnostní večer otevře vernisáž výstavy Táni Stránské a na programu je i křest DVD věnovaného divadlu včetně ukázek z inscenací a projekce filmu Ondřeje Kepky Den v DD.

PRAHA Dejvické divadlo začínalo na „zelené louce“ pod patronací šestého pražského obvodu a za patnáct let se vypracovalo v přední scénu s celorepublikovým dosahem. Důležitou roli v jeho vývoji sehrál nynější umělecký šéf Miroslav Krobot, který se nebál opustit angažmá v Národním divadle a odejít do studiového divadla známého malému okruhu diváků. Divadlo v roce 1992 vzniklo jako součást OKD Praha 6, kdy sem přišli loutkáři s režisérem Janem Bornou. Výtečně se uvedli několika inscenacemi, například Spoonriverskou antologií.

Původní soubor působil v Dejvickém divadle čtyři sezony. K nejvýznamnějším činům této éry patří inscenace J. A. Pitínského Sestra Úzkost, která v roce 1995 získala Radokovu cenu. V roce 1996 tento soubor přešel s uměleckým šéfem Janem Bornou do Divadla v Dlouhé. Tehdy se zde s novým souborem usazuje Miroslav Krobot. Divadlo začal výrazně profilovat, dramaturgii rozložil mezi původní tvorbu i zajímavé výklady klasiky, Herci sem přicházeli i ze známých pražských scén - například Ivan Trojan, Martin Myšička, Igor Chmela, později nastoupili do angažmá mladší členové Lenka Krobotová, Tatiana Vilhelmová, Simona Babčáková, Jaroslav Plesl. Dejvické také vždy zvalo zajímavé hosty, například Jiřího Langmajera.

Scéna si z výroční ankety kritiků (cena Alfréda Radoka) třikrát odnesla titul Divadlo roku, zdejší herci se objevují v této anketě i v Ceně Thálie, kterou například Ivan Trojan získal za Oblomova. Debutují zde i filmoví režiséři jako Petr Zelenka, který se tu etabloval i jako autor. Miroslav Krobot uvedl, že na jaře 2008 zde bude poprvé režírovat i David Ondříček, který se zatím rozhoduje mezi několika tituly.

„V příští sezoně asi uvedeme hru Dračí doupě, kterou pro nás napsal Viliam Klimáček. Dostali jsme dva texty od filmového scenáristy Marka Epsteina a domluvili jsme se na spolupráci a Petrem Šabachem. Půjde zřejmě o hudebně laděnou kompilaci na jeho povídky,“ řekl. Nejdéle uváděnými inscenacemi jsou podle něj Bratři Karamazovi, kteří měli za osm let 180 repríz a nyní se staly i základem nového filmu Petra Zelenky. Dále je to Oblomov a Příběhy obyčejného šílenství, které mají 150 repríz,“ dodal. Kjubileu divadla byl natočen dokument Ondřeje Kepky a vzniklo multimediální DVD, na němž jsou ukázky z deseti inscenací. V textové části pak jsou informace o inscenacích i jejich kritiky. Současně bude otevřena výstava výtvarnice Táni Stránské. Nejbližší premiérou scény bude 12. ledna Dostojevského Idiot v Krobotově režii. Hlavní role ztvární Pavel Šimčík, Klára Melíšková a Lenka Krobotová.

Dejvické divadlo je v posledních letech úspěšnou pražskou scénou, přesto se potýkalo s vážnými existenčními problémy, které vyvrcholily spory o dotace, které nejsou vyřešeny ani dnes. Podle ředitelky Evy Měřičkové bylo divadlo k 1. červenci 2004 přeměněno na obecně prospěšnou společnost. „Příspěvek Prahy 6 byl každoročně nižší, získali jsme ale v roce 2006 čtyřletý grant hlavního města Prahy. Finance získáváme ze všech veřejných zdrojů i z ministerstva kultury a díky sponzorům máme čtyřicetiprocentní soběstačnost,“ řekla. Vedení nyní jedná s Prahou 6, která chce zakladatelský vztah ukončit. „V žádném případě nelze divadlo zprivatizovat za symbolickou korunu, jak nám nabídli,“ doplnila ředitelka.

Podle ní zastupitelé Prahy 6 začátkem září rozhodli, že od července 2008 do poloviny roku 2013 může divadlo dostat 25 milionů korun. Výše příspěvku bude ale v jednotlivých letech klesat. Zatímco nyní platí nájemné za budovu korunu ročně, do poloviny roku 2013 by mělo za to uhradit 4,9 milionu korun. „ Smlouvu jsme zatím vzhledem k nestandardním podmínkách neuzavřeli,“ dodala Měřičková.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!