Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav

Del Potro ukončil vládu Federera

Dvacetiletý Argentinec porazil světovou jedničku ve finále US Open a získal svůj první grandslamový titul

NEW YORK/PRAHA Juan Martín Del Potro jen nevěřícně pozoroval, jak míček z bekhendu Rogera Federera plachtí daleko za autovou čáru. Polil se raději vodou, aby uvěřil realitě. Ukončil čtyřicetizápasovou sérii vítězství švýcarského tenisty na US Open a newyorský turnaj vyhrál. Poprvé v kariéře tak zažil, jaké to je mít na kontě grandslamový titul.

Argentinec ve finále nevyčníval jen 198 centimetrů vysokou postavou. Slavnějšího soupeře na kurtu zastínil především neomylným a drtivým forhendem a dokázal, že se mu na tvrdém povrchu daří.

Nervydrásající čtyřhodinové finále přineslo velkou porci překvapení. Federer udělal nespočet chyb, „Orlí oko“ řešilo spoustu sporných momentů a došlo i na hádky s rozhodčím. Diváky ale nejvíc překvapil vývoj utkání. Dvacetiletý Del Potro porazil světovou jedničku 3:6, 7:6, 4:6, 7:6 a 6:2 a upřel mu šestý triumf na US Open v řadě.

Upustil raketu a sesul se na zem. Nohy měl roztažené a rukama si zakrýval tvář. Roztřesený emocemi nakonec vstal a nechal volný průchod šťastným slzám. „Na začátku týdne jsem si snil o dvou věcech. Chtěl jsem vyhrát US Open a být jako Roger Federer,“ hlesl mladý Argentinec, kterému vítězství vyneslo přibližně 32 milionů korun. Osmadvacetiletému Švýcarovi pak ještě vzkázal: „První sen jsem si už splnil. Abych naplnil ten druhý, musím se ještě hodně snažit. Být jako ty, Rogere, znamená vždy bojovat do konce. Pro mě budeš vždy šampion,“ opakoval Del Potro dojatě.

Našel se někdo v lepší formě Statistiky přitom stály jednoznačně na straně letošního vítěze French Open a Wimbledonu. Newyorské finále mělo být pro Federera pouhou formalitou. Del Potra porazil ve všech šesti předchozích vzájemných zápasech. Z předchozích 34 utkání na grandslamech jich vyhrál 33. Nakonec však podlehl ambicióznímu dravci z argentinského města Tandil. „I ve finále jsem hrál dobře. Bohužel se tentokrát našel někdo v lepší formě,“ přiznal porážku Federer, který v zápase udělal 62 nevynucených chyb a 11 dvojchyb. Tímhle finále se chlubit nebude.

„Nepřikládám tomu velkou váhu. Potom, co jsem dokázal během léta, mě tohle nemůže rozhodit. Je to jen malá kaňka za skvělou sezonou,“ připomněl Švýcar, že v červnu získal patnáctý grandslam kariéry, překonal tak rekord legendárního Peta Samprase a vrátil se na post světové jedničky.

„Můj cíl je se do konce roku v čele žebříčku udržet. Hraju pořád skvěle a jeden zápas na tom nic nezmění,“ přiznal sebevědomě ambice do nadcházejících měsíců.

Del Potro vstoupil mezi elitní čtveřici tenistů, kteří v posledních pěti letech dokázali ovládnout grandslamový turnaj. Všem konečně dokázal, jaký v něm dřímal talent a um. Ještě do začátku minulého roku byl přehlížen, jenže od té doby dokázal vyhrát sedm turnajů okruhu ATP.

Del Potrovu neustále se zlepšující formu mohou dosvědčit i čeští tenisté. Na Tomáši Berdychovi si smlsnul už ve 3. kole US Open. Ve vítězném červencovém čtvrtfinále Davis Cupu Česka s Argentinou dlouhán navíc vypráskal Iva Mináře a právě také Berdycha. „Ještě o něm hodně uslyšíme,“ říkal tehdy nehrající kapitán Jaroslav Navrátil. Ani nevěděl, že se jeho slova vyplní tak brzy.

***

Juan Martín Del Potro Stal se vůbec prvním tenistou, který na grandslamovém turnaji dokázal vyřadit jak Rafaela Nadala, tak Rogera Federera. Po Rafaelu Nadalovi je teprve druhým hráčem na světě, jenž porazil ve finále grandslamu Rogera Federera. Jeho vítězství na US Open znamená, že po dlouhých osmnácti měsících naboural grandslamovou nadvládu Rogera Federera a Rafaela Nadala. Naposledy se to podařilo vloni na Australian Open Srbu Novaku Djokovičovi.

Za posledních pět let je teprve čtvrtým tenistou, který triumfoval na grandslamovém turnaji. Patnáct z třiadvaceti uplynulých grandslamů vyhrál Roger Federer, pět Rafael Nadal, jeden Novak Djokovič a ten poslední právě dvacetiletý Argentinec. Od památného vítězství Guillerma Vilase z roku 1977 se stal prvním Jihoameričanem, který vyhrál US Open. Se svými 198 centimetry je navíc nejvyšším vítězem newyorského turnaje.

Co svým vítězstvím na US Open dokázal dvacetiletý Argentinec ?