Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Lékař, který obtěžoval hygieničku, zůstává v Soulu. Případ řeší prokuratura

ilustrační snímek foto: ČTK

Lékař z české vládní delegace do Soulu, kterého tamější hygienička obvinila z obtěžování, zůstává v Jižní Koreji v rezidenci ambasády. Setkal se s koordinátorkou procesu a čeká na řádné rozhodnutí prokuratury. „Prokurátorka si pana podplukovníka pozvala, aby se ho na určité věci doptala,“ komentoval v pátek český velvyslanec v zemi Gustav Slamečka.
  10:03

Český vojenský lékař s iniciály I. K., jehož celé jméno redakce iDNES.cz zná, do Soulu vycestoval v polovině dubna s vládní delegací pod vedením ministra dopravy Martina Kupky. Při dosedání letadla v Pusanu však podle očitých svědků plácl přes hýždě korejskou hygieničku, která mu v rámci proticovidových opatření měřila teplotu. Nevhodné chování žena ohlásila příslušným orgánům.

„Případ je stále u prokurátorky a čeká se na řádné rozhodnutí,“ řekl k vývoji procesu v pátek velvyslanec za Českou republiku v Jižní Koreji Gustav Slamečka. Lékař podle jeho dřívějšího vyjádření bydlí v bytě, který patří české ambasádě.

„Pan lékař zůstává v Soulu a stále bydlí v zařízení, které mu zajišťuje ambasáda,“ komentoval nyní. Délku jeho pobytu však odhadnout s jistotou nedokáže.

„Jde pouze o odhady na základě toho, jak se situace momentálně vyvíjí, ale předpokládám, že už to dlouho trvat nebude. Podplukovník I. K. byl u prokurátorky na slyšení, takže proces běží, ale odhadovat jeho délku si netroufám,“ řekl.

Soul podplukovníkovi v dubnu udělil zákaz vycestování. V zemi čeká na vyjádření korejské strany, která ho podle Slamečky může zprostit viny a případ uzavřít, nebo ho obvinit a začít soudní řízení. Variantou je též udělení pokuty a jeho propuštění.

Ministr dopravy Kupka už dříve informoval, že lékař se za své chování k hygieničce omluvil. Litoval však, že misi České republiky do jihokorejské metropole zkazilo jedno „individuální selhání“. Bývalý český ministr zahraničí Cyril Svoboda incident ve vysílání televize CNN Prima News označil za ostudu české delegace.

Incident řešilo také ministerstvo obrany, jehož je I. K. součástí. Lékaře se po návratu chystá potrestat. „Ačkoli se zřejmě jedná o politováníhodné selhání jednotlivce, po důkladném prošetření incidentu bude lékař Ústavu leteckého zdravotnictví Praha kázeňsky řešen. Přijmeme opatření, aby se podobná situace už nemohla opakovat,“ uvedl v polovině dubna mluvčí ministerstva David Jareš.

Autor: