Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Dělnická strana čerpá z Hitlera, vypovídal u soudu znalec

Česko

  12:02
BRNO - Dělnická strana (DS) se podle odborníka na pravicový extremismus Michala Mazla v něčem inspiruje německým nacionálním socialismem a ideologií Adolfa Hitlera. Projevuje se to například klasifikováním lidí podle národnosti.

Příznivci Dělnické strany před soudem. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Nejvyšší správní soud se dnes čtvrtým dnem zabývá návrhem vlády na zrušení Dělnické strany.

"V řadě jejich vstoupení existuje tendence rozdělovat lidi podle jejich etnicity, podle jejich rasového původu, dělit lidi na nás, dobré, a ostatní zlé," vypověděl dnes Mazel jako svědek. DS prý takto cílí především na Romy. Vandas souvislost s nacismem dlouhodobě popírá.

Mazel nachází spojitost i v symbolech. Logo Dělnické strany kvůli ozubenému kolu, které obklopuje písmena DS, nápadně připomíná logo Německé pracovní fronty (DAF), jakési nacistické obdoby odborů. Podobné logo používala i rozpuštěná Svobodná německá dělnická strana (FAP), která sdružovala neonacisty a podle Mazla usilovala o nastolení čtvrté říše.

Dělnická strana podle Mazla píše o problematice národa a jeho zájmů skoro stejným způsobem jako český protektorátní tisk. "Vyvolalo to ve mě dojem, že tam musí být nějaké bezprostřední ovlivnění," uvedl Mazel. Ze stranického tisku je prý patrná také adorace politického boje a násilí, což se projevilo například po střetech v litvínovském Janově.

Místo Židů dosadili Romy

Vandas již dříve označil jakoukoli spojitost s myšlenkami Adolfa Hitlera za nestoudnou lež. Strana označuje jako svůj vzor prvorepublikový národní socialismus a mezi politiky, na které se odvolává, se objevuje také Milada Horáková popravená komunisty.

Dělnická strana se podle Mazla pokouší také o politickou propagandu, která byla vlastní hitlerovskému Německu. "Omílají se ta samá témata pořád dokola, vnucují se veřejnosti pocity ohrožení z všemocné menšiny," uvedl Mazel.

Zatímco v historickém nacionálním socialismu byli touto menšinou Židé, Dělnická strana prý takto prezentuje Romy. Příznačná je prý také animozita k homosexuálům, cizincům, liberalismu a kapitalismu.

Nejedná se o posudek

Mazel původně předložil soudu znalecký posudek, který si od něj vyžádala vláda. Soudci ale dokument odmítli z procedurálních důvodů uznat jako posudek v pravém slova smyslu a pracují s ním jako s jiným listinným materiálem. Mazel je vzděláním politolog, právník a historik a dříve pracoval na ministerstvu vnitra. Soud jej vyslýchá jako svědka.

Soudce také zaujalo, že Mazel není registrovaný soudní znalec a posudek vyhotovil pod hlavičkou Ústav kriminalistiky a forenzních disciplín Vysoké školy Karlovy Vary. Ústav přitom vznikl teprve nedávno. "Jaké má odborné zázemí?" ptal se soudce Josef Baxa. Nakonec však soudci Mazlovu odbornost uznali. Vandas posudek označil za "subjektivní dílko".

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!