Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Policista předložil soudu fotky s hajlujícími kandidáty Dělnické strany

Česko

  11:07aktualizováno  15:11
BRNO - Styky s nacionalisty v Německu i na Slovensku musel na začátku třetího dne jednání soudu o návrhu na zrušení Dělnické strany vysvětlovat její předseda Tomáš Vandas. Policejní specialista jako svědek předložil soudu fotky, na nichž kandidáti Dělnické strany v krajských volbách Jiří a Lucie Šlégrovi hajlují.

U Nejvyššího správního soudu začalo řízení o návrhu na rozpuštění Dělnické strany. V jednací síni převažují novináři, příznivců DS přišlo málo. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Na spolupráci s Národnědemokratickou stranou Německa (NPD) Vandas nevidí nic špatného. Odmítl se také distancovat od výroku řečníka Slovenské pospolitosti na akci DS v Hradci Králové v roce 2008. Slovák tam uvedl, že současný systém je "prošpikovaný sionisty".

Čtěte také: Razie proti neonacistům: Policie zatýká v Praze a Brně

Fotky s hajlujícími kandidáty Dělnické strany

Policejní specialista na extremismus Jan Novák předložil soudu jako svědek fotografie, na nichž někteří kandidáti Dělnické strany v krajských volbách v roce 2008 zdraví nacistickým pozdravem.

Novák dokazoval spojitost kandidátů DS s neonacisty také řadou dalších snímků a údajů z vyšetřovacích spisů.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas zpochybnil původ fotografií, u některých tvrdil, že vznikly ještě před vstupem osob do DS.

Novák zmínil například Jiřího Šlégra, jenž v krajských volbách v Ústeckém kraji zaujal na kandidátce DS místo číslo 13. Policie má snímky Šlégra v uniformě nacistických úderek Sturmabteilung (SA), s páskou s hákovým křížem a při hajlování. "Znám ho od roku 2000 jako sympatizanta krajní pravice a příslušníka subkultury skinheads," uvedl Novák.

Na předložené fotografii ze soukromí hajluje také Lucie Šlégrová, jež byla ve volbách číslem čtyři. Policie u ní zabavila také gumovou paličku se znaky nacistických jednotek SS a jménem zpěváka Iana Stuarta, frontmana radikální skupiny Skrewdriver.



Od výroku řečníka o sionistickém systému se Vandas distancovat nechtěl. "Nemám potřebu se distancovat od projevu někoho jiného. Pokud se podíváte na náš program, nenajdete tam žádný výraz typu sionismu," uvedl Vandas.

Karel Bačkovský z bezpečnostního odboru ministerstva vnitra označil NPD před soudem za velmi radikální politickou sílu. "NPD je v Německu řádně registrovanou stranou. Copak je něco špatného na tom, když politické strany komunikují na mezinárodním poli? NPD má své zástupce v zemských parlamentech," oponoval Vandas.

Krajně pravicová NPD má zastoupení v saském zemském sněmu a v parlamentu spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Podle vlády DS spolupracuje také s mnohem radikálnějšími německými uskupeními.

Nejvyšší správní soud dnes řešil také tři události v Litvínově-Janově v druhé polovině roku 2008. Do problémové lokality, kde žije mnoho sociálně slabých, nejprve 4. října vyrazily takzvané ochranné sbory DS, na 18. října pak svolali pravicoví radikálové do Janova "protest proti černému rasismu", který vláda označila za pokus o mstu. K této akci, kterou radnice rozpustila, se Vandas nehlásí, ačkoliv na ní vystoupili i členové DS. Podle advokáta vlády Tomáše Sokola byla
zřejmým cílem akce provokace a vyvolávání napětí. "Je to jasný důkaz, jak mohou eskalovat nepokoje," uvedl Sokol.

Autoři: ,