Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Demokraty zachraňuje Clinton

Česko

V USA vrcholí předvolební kampaň – Odhady hrají do karet republikánům. Množí se slovní útoky

Popularita prezidenta Obamy se před volbami do Kongresu drtivě propadla. Odvrátit hrozící porážku mu ale snaživě pomáhá Bill Clinton.

WASHINGTON/PRAHA Ještě před dvěma lety byli současný americký prezident Barack Obama a jeho předchůdce Bill Clinton na kordy, dnes spojili síly, aby v nadcházejících listopadových volbách guvernérů a do Kongresu předešli nejhoršímu a zabránili porážce Demokratické strany. Objíždějí zemi každý zvlášť, ale právě jejich akce táhnou zdaleka nejvíc lidí.

Mimořádná je hlavně Clintonova aktivita. Jeho mítinky jsou sice menší než Obamovy, ale lidé z nich odcházejí nejen nadšení, ale i přesvědčení, že půjdou volit.

Zatím poslední mítink absolvoval bývalý prezident v Denveru, společně se senátorem Michaelem Bennetem, který tam vede vyrovnaný souboj s republikánem Kenem Buckem. Zúčastnilo se jej dva tisíce lidí, o dost víc, než v kolik Bennet doufal, přičemž řada těch, kteří přišli, přiznávala, že je přitáhl právě Clinton. „Bylo to jako vidět Micka Jaggera,“ přirovnal jeden z účastníků Clintona ke zpěvákovi legendární kapely Rolling Stones.

Když se dnes demokratů zeptáte, proč je pro ně Clinton tak důležitý, drtivá většina odpoví, že je především schopný řečník. Dokázal to i pondělní mítink, na němž se bývalý prezident zdatně popasoval s tématem, které je považováno za největší slabinu Obamy a demokratů – nezaměstnaností. Na rozdíl od současného prezidenta má Clinton v tomto směru za sebou i solidní úspěchy (na Obamovu obranu se sluší přiznat, že se úřadu ujal v daleko složitější situaci a že je prezidentem teprve necelé dva roky).

„Mluvil dost dlouho, ale lidé ho celou dobu vydrželi poslouchat, nikdo neodešel,“ řekl novinářům další účastník mítinku v Denveru. „Vysvětlil nám spoustu věcí – jak to bylo s balíkem peněz na záchranu bank, proč byla důležitá reforma zdravotnictví a jak to pomůže ekonomice.“ Ne že by se Clinton chlubil, svou řeč nicméně obratně prošpikoval svými vlastními úspěchy. Například připomněl, že za jeho vlády bylo vytvořeno více než 22 milionů pracovních míst. Republikánům, kteří slibují ekonomické problémy vyřešit, Clinton vzkázal: „Za posledních 28 let se dají čerpat zkušenosti jen z jedné éry...“

V úterý 2. listopadu budou Američané volit nejen do Kongresu, ale i guvernéry několika států. Klíčovou roli pro demokraty hraje pochopitelně Kongres, v němž dosud ovládali obě komory, byť v Senátu jen těsnou většinou. Souběžně s tím, jak klesala popularita prezidenta Obamy (čerstvě dosahuje jen 40 %), temněly i předvolební odhady. Podle posledních čísel, zveřejněných deníkem The New York Times, měli republikáni získat jasnou převahu ve Sněmovně reprezentantů. Zdaleka nejvíc Američanů se od demokratů a Obamy odvrací proto, že se nelepší jejich ekonomická situace. Už zmiňovaná nezaměstnanost nejenže neklesá, ale dokonce mírně roste. Nepomáhá ani vysvětlování, že na řešení krize, kterou dnes země prochází, neexistuje žádný jednoduchý recept.

Jediné, co by mohlo pomoct, jsou Clintonovi. Dokazuje to úspěch, který manželé u voličů slavili před dvěma lety, když dnešní ministryně zahraničí Hillary Clintonová usilovala o demokratickou nominaci na prezidenta.

„Skvěle se doplňují“ Proto se všem demokratům ulevilo, když se do letošních kampaní začal zapojovat Bill Clinton. „Skvěle se s Obamou doplňují,“ poznamenal nedávno komentátor deníku The Washington Post Dan Balz. „Obama dokáže voliče vyburcovat a Clinton je pak vybaví argumenty – zahrne je statistikami, fakty a detaily.“ Sám Clinton k tomu v rozhovorech s novináři dodal, že se poučil z chyby, kterou udělal rok a půl poté, co se poprvé ujal úřadu prezidenta – tehdy v projevech zdůrazňoval dlouhodobou politiku strany, a téměř se vyhnul konkrétním věcem, z čehož následně těžili republikáni.

„Snažím se lidi vybavit takovou intelektuální municí, s kterou budou moct argumentovat v debatách s příbuznými a známými, municí, která možná přesvědčí i ostatní, aby volili demokraty,“ shrnul Clinton.

***

AKTUÁLNÍ ODHADY

* Navrch mají zatím republikáni i ve volbách guvernérů – podle odhadů mají „jistých“ 16 křesel, zatímco demokraté jen 10.

* V odhadech výsledků voleb do Senátu jsou na tom co se „jistých“ křesel týče zatím lépe demokraté, kteří by jich získali 46. Republikáni sahají po 35 mandátech, nad zbylými 19 křesly, o která půjde v letošních volbách, zatím visí otazník.

Autor:

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...