Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z ústecké Matiční ulice mizí vybydlené domy. Místo proslavil „rasistický“ plot

Česko

  8:00aktualizováno  12:01
Začala demolice dvou činžovních domů v ústecké Matiční ulici, kde stál v roce 1999 krátce plot oddělující problémové místo od domků starousedlíků. Probíhat zatím budou především přípravné práce. Do části objektů už se ale zakousla i těžká technika.

Domy jsou už léta vystěhované. Před samotnými pracemi strážníci vykázali z objektů poslední lidi.

Zhruba do měsíce budou domy srovnány se zemí. Na místě činžáků, do nichž nastěhovala radnice v 90. letech hlavně neplatiče nájmů a následně před ně postavila zeď, zatím poroste tráva. Náklady na likvidaci dvou objektů jsou zhruba tři miliony korun.

Lidé z okolí likvidaci objektů kvitují. „Byl tam pořád bordel a občas tam hořelo,“ řekla žena ze sousední ulice.

O tom, co bude na místě, rozhodnou zastupitelé. „Já osobně bych tu nejraději viděl nějakou podnikatelskou aktivitu. Rozhodně si nemyslím, že to je lokalita vhodná k bydlení, vzhledem k tomu, že z jedné strany je hlavní silnice a z druhé trať,“ řekl náměstek primátora Pavel Tošovský (ODS), který byl v roce 1999 starostou obvodu.

V Matiční stály původně čtyři činžovní domy naproti domkům starousedlíků. Jeden nechala radnice zbourat za peníze, které dostala od státu. Poslední činžák vlastní společnost České přístavy. Tošovský řekl, že o jeho zbourání se jedná.

V roce 1994 byli do činžovních domů v Matiční sestěhováni z okolních panelových domů problémoví obyvatelé, většinou šlo o Romy. Na soužití s nimi si stěžovali starousedlíci, kteří žádali postavení zdi. 15. září roku 1998 rozhodlo zastupitelstvo ústecké čtvrti Neštěmice, pod níž spadá i Matiční ulice, o stavbě 1,8 metru vysokého plotu. Proti stavbě se vzedmula vlna protestů ze strany ochránců lidských práv, romských organizací, Českou republiku kritizovala také Evropská unie.

Do Ústí se vypravovaly delegace českých i evropských politiků a z Matiční se stal ohromný problém ohrožující vstup Česka do Evropské unie a o plot se dokonce zajímal i tehdejší prezident USA Bill Clinton, když ho v listopadu 1999 navštívil tehdejší premiér Miloš Zeman v Oválné pracovně Bílého domu.

Keramický plot vysoký 1,8 metru nakonec stál jen od 13. října do 24. listopadu 1999. Radnice ho nechala demontovat poté, co stát přislíbil na řešení situace 10 milionů korun. Za část peněz radnice vykoupila tři rodinné domky starousedlíků, peníze posloužily také na úpravy okolí nebo na sociální projekty. Plot byl rozebrán a stal se součástí oplocení zoologické zahrady, část je v ústeckém muzeu.

17. září 2018

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 7. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat