Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Demolice ve slumech

Česko

Další dětská hvězda snímku Milionář z chatrče přišla o svůj domov

BOMBAJ Buldozery opět demolovaly chatrče v další části jednoho z největších slumů indické metropole. Tentokrát se zemí srovnaly i domov dětské hvězdičky Rubiny Alíové, která se proslavila díky Oscary ověnčenému snímku Milionář z chatrče. Přitom již minulý týden přišel stejným způsobem o střechu nad hlavou také její herecký kolega Azharuddín Muhammad Ismáíl.

Jak informovala agentura AFP, při zahájení demolice, ve středu, nebyla malá herečka doma. Její otec byl ale při zásahu zraněn a museli ho převézt do nemocnice. „Šla jsem do obchodu, a když jsem se vrátila, zbořili nám dům. Nevím, kde dnes budu spát. Nemám střechu nad hlavou,“ řekla reportérům Rubina.

Nepomohla jí při tom ani sláva, která ji od uvedení úspěšného hollywoodského snímku provází. Stejně jako ostatní, kterým vláda nechala zbourat jejich domov, tvrdí, že je o tom nikdo předem neinformoval, a nemohli se tak na zásah připravit.

Jako hlavní důvod demolic místní úřady uvádějí, že chatrče ve slumech jsou postaveny nelegálně na cizím pozemku. Tomu se ale zdejší obyvatelé brání. Ve většině případů zde totiž žijí i po několik generací. Jak připomíná M. G. Shaker, úředník z národní federace zabývající se „slumovou“ otázkou, tito lidé nemají kam jít, a tak si prostě postaví novou chatrč na stejném místě. Zároveň ale dodal, že by „místo toho měli dostat náhradní bydlení“.

Slíbené byty zatím nedostali Po velkém úspěchu město malým hercům slíbilo, že jim poskytne nové domovy. Až do této chvíle ale k dalším krokům z městské strany nedošlo. Do ulic Bombaje, kde je filmaři našli, se děti znovu vrátily.

Tvůrci filmu, který vydělal miliony, tvrdí, že pro změnu jejich života udělali maximum. Dokonce založili nadaci, aby Azharuddínovi i Rubině zajistili důstojné domovy, dobré vzdělání i finanční rezervu. Tu ale dostanou, až dostudují střední školu. Také přispěli částkou přes 500 tisíc liber (v přepočtu zhruba 15 milionů korun) na charitu, která se snaží pomoci dětem v bombajských slumech.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...