Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Praze demonstrují stovky lidí. Vrabel burcuje proti Pavlovi

Prezidentské volby 2023

  11:51aktualizováno  14:30
Svolavatel Ladislav Vrabel a spolek ČR na 1. místě na Václavském náměstí burcují proti prezidentskému kandidátovi Petru Pavlovi i údajnému ohrožení svobody slova v souvislosti s připravovaným vládním zákonem o šíření dezinformací. Na pódiu vystoupil i bývalý poslanec Lubomír Volný či expremiér Jiří Paroubek, který lidi vyzval, aby nevolili „vládního“ kandidáta. Reakci Petra Pavla redakce shání.

„Tématem dnešní demonstrace je totalita versus svoboda,“ uvedl Vrabel na Václavském náměstí před několika lidmi. Malý počet účastníků zdůvodnil sněhovou kalamitou. „Dnes tu nejsme na kvantitu, ale na kvalitu,“ řekl.

Pražská policie počet demonstrantů odhadla na několik stovek lidí.

Na pódiu vystoupil bývalý předseda vlády za ČSSD Jiří Paroubek. „Vláda Fialy je ve vleku Evropské unie. Každý občan se může vyjádřit. Pryč s touto vládou i jejím generálem,“ burcoval Paroubek a vyzval, aby lidé nedávali hlas Petru Pavlovi. Hlasem pro Pavla by podle něj lidé podpořili vládní politiku kabinetu Petra Fialy.

Jako další vystoupila členka KSČ a europoslankyně Kateřina Konečná. Stejně jako Paroubek i ona zkritizovala vládní politiku například v souvisloti s institucemi Evropské unie a Severoatlantickou aliancí, které prý zasahují do interních záležitostí České republiky. Vládu obvinila z toho, že podporuje ukrajinské uprchlíky na úkor českých občanů, které zadlužuje.

Konečná také sdělila, že kandidát podpořený „pětikolkou“ nesmí zvítězit. S lidmi na konci své řeči skandovala „Fialovej hnus, demisi“.

„Přátelé, už to tady zaznělo, oni z nás mají strach. My je ale vyčíslíme a vyhrajeme nad nimi. Vrátíme moc do rukou českého lidu,“ řekl na pódiu další řečník a člen KSČ Josef Skála, který burcoval lidi ke skandování o referendu vlády. Ke konci své řeči lidi vyzval k minutě ticha za „oběti dnešních shnilých poměrů“, čímž připomněl nedávnou sebevraždu seniora před Úřadem vlády.

Lidé na náměstí pískají, skandují a vybízejí k demisi vlády. Téměř každý účastník má českou vlajku, trikoloru nebo čepici v barvách české vlajky. Nad hlavami demonstrujících ale vlaje také třeba rudá vlajka se srpem a kladivem.

Pořadatel demonstrace Ladislav Vrabel na počátku sdělil, že pokud dav bude chtít, bude protest pokračovat pochodem k Úřadu vlády ČR. Dřívějších demonstrací Vrabela se účastnily i desítky tisíc lidí, v sobotu však dav zaplnil jen horní část náměstí.

Generál motá lidem hlavu, tvrdí Vrabel

„Generál NATO motá mladým lidem na náměstích hlavu, pojďme společně ukázat, že Češi do války nejdou,“ tvrdila pozvánka na sobotní demonstraci o prezidentském kandidátovi Petru Pavlovi. „Jak dneska vidím generála Pavla jezdit po těch náměstích a vidím, jak má plno, tak z toho nemám vůbec dobrý pocit,“ dodal ve svém pátečním videu na Facebooku aktivista Ladislav Vrabel.

V týdnu sdílel Vrabel na svém Facebooku příspěvek, kde lidi informoval, že mají tři možnosti, a to nevolit, volit generála Petra Pavla, nebo volit expremiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše. K možnostem však připojil svůj vlastní komentář, co podle něj jednotlivé kroky znamenají.

„Nevolit znamená nechat zvolit generála NATO a generál NATO je jedním z výkonných ředitelů pekla na Zemi. Volit generála NATO je strašně blbá karma za úmyslnou podporu pekla. Volit Babiše znamená volit člověka, který peklu podržel i v covidu i ve válce,“ tvrdí Vrabel, který chce dát svůj hlas Babišovi.

Prezidentské volby však nejsou jediným tématem svolané demonstrace. Bojovat mají lidé i proti údajnému omezení svobody slova. „Čeká nás totalita mnohem horší, než za covidu. Máme poslední šanci se proti tomu postavit,“ hrozila pozvánka na demonstraci.

„Chystají na nás zákon proti dezinformacím, tedy zákaz mluvit proti současné politice EU, proti globalistickým elitám, proti válce, proti povinnému očkování, proti předraženým energiím, proti digitalizaci, atd. To vše je dnes považováno za proruskou propagandu či dezinformace, tudíž to bude zakázáno,“ tvrdí se v příspěvku na Vrabelových facebookových stránkách.

Vláda už od loňského jara pracuje na návrhu zákona, který by měl přinést větší možnosti, jak bojovat s šířením dezinformací, zejména na internetu. Zatím se na jeho podobě však vládní pětikoalice neshodla.

Inspirací je podle právníka Miroslava Crhy ze spolku Rekonstrukce státu, který jeho znění pro ministerstvo vnitra připomínkoval, Litva. „O případných blokacích webů rozhodují nezávislí úředníci a vše ještě musí schválit soud,“ popsal loni v říjnu pro portál iRozhlas.

Naposledy se na demonstraci iniciativy „Česko na 1. prvním místě“ sešlo 17. listopadu asi šest tisíc lidí. Protestujících bylo i vzhledem k sychravému podzimnímu počasí o dost méně, než kolik se jich sešlo při předchozích demonstracích na Václavském náměstí.

Lidé ve státní svátek Dne boje za svobodu a demokracii demonstrovali před Českou televizi a pak i na Národní třídě. „Demisi, demisi, máme toho dost,“ křičeli. „Když chce více než polovina lidí v této zemi demisi vlády, tak bude nutná,“ řekl tehdy vůdce protestů Ladislav Vrabel. Během cesty z Kavčích Hor na Národní třídu v živě vysílaném rozhovoru pro Raptor TV také prohlásil, že lednová protestní akce musí být „masakr“.

17. listopadu 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat