Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Nejsme pokusní králíci.‘ V Praze opět demonstrují odpůrci povinného očkování, sešly se jich asi 3000

Česko

  16:34aktualizováno  18:00
Na pražském Václavském náměstí se v neděli odpoledne sešlo několik tisíc odpůrců povinného očkování proti covidu-19. Následně se vydali na pochod Prahou. Po vládě požadují zrušení vyhlášky o povinné vakcinaci vybraných profesí a lidí nad 60 let. Vystupující kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí nebo nošení roušek. Akci svolala iniciativa Chcípl PES.

Demonstrující se státními vlajkami a transparenty zaplnili kolem 14:00 prostor před sochou svatého Václava až k ústí Opletalovy ulice, také stáli na přilehlé vozovce. Posléze se asi 3 500 lidí vydalo na pochod centrem města, uvedla policie.

„Podle našich odhadů na Václavské náměstí dorazilo 3 000 lidí, nyní už je prázdné,“ řekl k průběhu akce a přesunu protestujících odpoledne portálu iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Rybanský.

Na shromáždění i průvod dohlíželo několik desítek policistů. Podle Rybanského musela policie po 14:30 zakázat vjezd z Wilsonovy ulice na Václavské náměstí, aby nenastala žádná dopravní nehoda.

„Policie nezaznamenala žádný incident ani narušení veřejného pořádku,“ doplnil později mluvčí. Lidé se vydali přes Můstek a Revoluční ulici k sídlu vlády ve Strakově akademii, odkud směřovali na Hradčanské náměstí. Tam kolem 18:00 pochod zpěvem státní hymny ukončili.

Protesty pořádané uskupením se konaly už v sobotu v dalších městech jako Brně, Ústí nad Labem, Olomouci, Karlových Varech či Českých Budějovicích. Zřejmě nejvíc lidí se v sobotu sešlo v Brně, jehož centrem prošel průvod asi 2 000 protestujících.

Mezi nedělními řečníky v Praze vystoupil např. lékař a člen paralelní lékařské komory Miroslav Havrda. „Čeho bychom se báli? Ničeho. Nejhorší je smrt z vyděšení. Chováme se slušně a žijeme svobodně,“ řekl.

O zdraví obyvatel podle něj dnes rozhodují lidé, kteří s pacienty nikdy nepracovali. Mezi nimi uvedl laboratorní vědce, biochemiky nebo statistiky. Na lékařské fakultě Univerzity Karlovy existuje podle něj tajná směrnice, která znemožní dostudovat neočkovaným studentům.

Akce se zúčastnili také zástupci tzv. deklarací lékařů, sester, právníků, studentů, členů Integrovaného záchranného systému (IZS), policie či armády. Vakcíny podle signatářů deklarací nefungují a způsobují nevratné vedlejší účinky. Zrušeno by podle nich mělo být očkování malých dětí.

Nelíbí se jim ani povinné nošení respirátorů, demonstranti kritizovali také informování veřejnosti o očkování. Deklarace zmíněných profesních skupin, které nejsou právně závazné podle petičního zákona, na internetu podepsalo přes 82 000 lidí. Tisíce signatářů uvedly, že pracují v těchto oborech.

Vakcína je šílený experiment, zaznělo na akci

Za deklaraci lékařů promluvili Václav Hrabák a Dana Vorlíčková. Podle nich očkování ani přeočkování nedává mysl a naopak se prý objevují negativní dopady jako trombózy, ochrnutí, zhoršení zraku nebo roztroušená skleróza. Vorlíčková označila očkování proti covidu za šílený experiment a „jeden z největších medicínských experimentů v dějinách lidstva“. Podle jejích slov je absurdní, že se dva roky životy lidí řídí covidem. „Je na každém člověku, co si nechá vpravit do těla,“ dodala.

Na pódiu vystoupili i zástupci zdravotních sester, hasičů nebo policistů a vojáků. Dobrovolný hasič Tomáš Janda například řekl, že očkování nebrání přenosu. „Většina národa si nechává svobodu brát bez jakéhokoliv odporu. Chci dál svobodně žít a být dobrovolným hasičem,“ řekl. Hasičce Haně Šolcové se na vakcínách nelíbí, že prý nemají dokončené klinické studie.

Iniciativa Chcípl PES vznikla jako protest proti opatřením omezujícím provoz restaurací. Jako politické hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES poté kandidovala ve sněmovních volbách, ve kterých hnutí získalo 0,4 procenta hlasů. Po volbách se na jejích akcích začaly podílet desítky drobných uskupení a stran, které sdílí kritický pohled na kroky vlády.

6. ledna 2022

Autoři: ,

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat