Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Česko

Výborná práce, zhodnotil zákrok po demonstraci u Národního muzea šéf policie

Stovky demonstrantů se v sobotu po oficiálním ukončení akce na Václavském náměstí přesunuly jen o několik metrů dál před Národní muzeum, na místě byli těžkooděnci. (11. března 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Policejní zásah proti lidem, kteří se po březnové demonstraci na Václavském náměstí snažili dostat do budovy Národního muzea, byl podle vnitřní kontroly pražské policie přiměřený a oprávněný. Policejní prezident Martin Vondrášek to uvedl na čtvrtečním sněmovním bezpečnostním výboru. Podle místopředsedy výboru Jiřího Maška z ANO policejní zásah v pořádku nebyl.
  15:40

Policisté podle Vondráška prokázali před muzeem obrovskou zdrženlivost, zapojil se zejména antikonfliktní tým. Upozornil na to, že lidé před budovou do ní chtěli nezákonně vniknout a strhnout ukrajinskou vlajku. Policisté je pětadvacetkrát vyzvali, aby odešli, řekl. „Ty výzvy nebyly akceptovány,“ uvedl. Dodal, že se policie zabývala 16 podněty ohledně zásahu. Jedno z podání se stále prověřuje.

Podle místopředsedy výboru Jiřího Maška z ANO policejní zásah v pořádku nebyl. Šéf policie bude výboru muset ještě odpovědět na dotazy, které Mašek vznesl ohledně incidentu zaznamenaného na videu sdíleném na Twitteru.

Mašek členům výboru pustil videonahrávku, na které podle něj čtyři těžkooděnci zatlačili muže na schodišti Národního muzea do rohu a napadli ho. Nebylo přitom jasné, čeho se dopustil. Poslanec proto požádal, aby Vondrášek odpověděl na otázky ohledně jednotného vedení zásahu či důvodů pro nařízení zákroku.

Členové výboru následně debatovali také o tom, zda byla videonahrávka dezinformační, zda byla sestříhána či o politické diskuzi, která po jejím zveřejnění vznikla. Předseda výboru Pavel Žáček z ODS připomněl, že zásah, o kterém policejní prezident referoval, se odehrál až po skončení ohlášené demonstrace a na místě, na kterém nebyl protest nahlášen.

„Byly situace, kdy mě toho bylo líto, kdy mě to mrzelo, protože ti policisté tam odvedli výbornou práci,“ uvedl Vondrášek na adresu členů výboru, kteří zákrok zpochybňovali. Byli to členové opozičního hnutí ANO a strany SPD. Zda se bude na výboru o zásahu ještě jednat, se podle Žáčka rozhodne podle odpovědí policejního prezidenta a následných reakcí poslanců.

Při březnovém útoku na Národní muzeum policie zajistila 20 lidí, tři policisté byli podle ní zraněni. Následně odmítla tvrzení, že by konfliktní situaci rozdmýchávala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zákrok policie označil za profesionální.

Obvodní soud pro Prahu 1 uložil trestním příkazem půlroční podmínku s odkladem na dva roky muži, který měl na stejné demonstraci na sobě písmeno Z a logo ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny.

Na rok mu navíc zakázal pobyt na území Prahy, měl by také zaplatit 12 000 korun jako peněžitý trest. Písmeno Z, které se stalo symbolem ruského vpádu na Ukrajinu, měl na batohu a logo ruské soukromé Wagnerovy skupiny, která se bojů na Ukrajině účastní, na rukávu bundy. Muž s trestem nesouhlasí, podle justiční databáze proti němu podal odpor, a bude tak hlavní líčení.

Policie také stíhá muže, který v polovině března před demonstrací nazvanou Česko proti bídě i po jejím skončení podle kriminalistů podněcoval dav k tomu, aby vtrhl do budovy Národního muzea. Napsal to server Seznam Zprávy, podle kterého je stíhaným bývalý disident a politický aktivista Jaroslav Popelka z Uherskohradišťska. Do Národního muzea se po protivládní demonstraci pokusilo vniknout několik stovek účastníků, z budovy chtěli strhnout ukrajinskou vlajku.

Autoři: ,