Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin je vrah! Tisíce Rusů demonstrovaly v centru Prahy proti válce

Česko

  13:24aktualizováno  16:20
Řada ruských občanů žijících v Česku chtěla dát najevo, že nesouhlasí s vojenskou intervenci Kremlu na Ukrajině. Na pražském náměstí Míru se ve 13:00 sešlo k protestu několik stovek Rusů žijících v Česku. O hodinu později již demonstrantů podle policie byly zhruba tři tisíce. Průvod završil svou cestu na Staroměstském náměstí.

Událost pořádalo uskupení Pražský ruský protiválečný výbor. Příznivci se sešli v sobotu ve 13 hodin na náměstí Míru. Pochod se následně vydal přes Václavské náměstí až na Staroměstské náměstí. Akce se obešla bez problémů, trvala celkem tři hodiny. Skončila proslovy proti Putinovi.

Cestou účastníci pochodu provolávali rusky hesla „Ne válce“, „Rusko bude svobodné“ nebo „Sláva Ukrajině“. Účastníci demonstrace si přinesli transparenty poukazující na to, že proti prezidentovi Vladimiru Putinovi stojí Rusové nejen v Moskvě či Petrohradě, ale i na Dálném východě či na Urale. 

Na shromáždění byly vidět hlavně bílo-modro-bílé vlajky symbolizující ruské protesty proti válce. Jde totiž o ruskou vlajku zbavenou červené barvy, která představuje krev. V průvodu nechyběly ani vlajky Evropské unie, Česka či Ukrajiny. Na shromáždění dohlíželi policisté.

Cílem akce bylo podle organizátorů ukázat české společnosti, že Rusové v Česku jsou proti válce na Ukrajině a proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

„Je třeba jasně říci, že Rusové v Praze, lidé různých národností, jsou součástí české společnosti, a nikoli tajnými příznivci putinismu,“ napsali k facebookové události, v níž potvrdilo účast přes 500 lidí.

Výbor také uvedl, že občané Ruska v ČR by měli mít možnost nahlas říkat hesla jako „Ne válce“, „Ne Putinovi“, „Jsme s Ukrajinou“, „Jsme s Českou republikou, Evropou a celým světem proti ruské agresi“ . „Češi na to čekají,“ upozornil. Doplnil, že mnoho Rusů se už angažuje v pomoci uprchlíkům či jiné humanitární činnosti.

Na druhém břehu Vltavy protest proti vládě

V podobný čas se v sobotu konala demonstrace v Praze také na Letenské pláni. Sešli se na ní ve 14 hodin odpůrci současné vlády Petra Fialy a pandemického zákona.

Podle své události na Facebooku protestující požadují „demisi kabinetu, rozpuštění parlamentu a svobodné volby“. Také toto shromáždění se posléze přesunolo, pochod zamířil na Malostranské náměstí k památníku Československých letců.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!