Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hrstka lidí protestovala za Čermáka. Lidi tu zavírají za jejich názory, zaznělo

Česko

  14:18aktualizováno  16:56
Zhruba třicítka příznivců Tomáše Čermáka, který byl odsouzen za propagaci terorismu, protestovala před ministerstvem spravedlnosti a na Václavském náměstí v Praze. Iniciativa Holešovská výzva, jež akci svolala, Čermáka označuje za politického vězně. „Hanba české justici,“ křičeli lidé a žádali rezignaci vlády.

„Jsme tu na podporu Tomáše Čermáka a dalších politických vězňů. Už zase v této zemi máme politické procesy, zavírají lidi za své názory. Zákon si přijde i pro tebe, Done Pablo,“ otevřel čtvrteční akci před budovou ministerstva její svolavatel Jaroslav Popelka.

Asi třicítka lidí tam požadovala spravedlnost pro politické vězně. Podle Popelky nejde, aby někdo za stejné činy vyvázl bez trestu a jiný dostal 5,5 roku vězení. Jeden z podporovatelů měl transparent s nápisem „Za katr patří Fiala, a ne Čermák“. Někteří z účastníků pro iDNES.cz vyjádřili zklamání nad nízkým zájmem lidí o akci. „Lidé jsou líní,“ komentovala jedna z Čermákových podporovatelek.

„V současné době jsou v této zemi stíhány desítky lidí, protože vyslovily svůj názor,“ křičel do megafonu Popelka. „Jsme tady pro naše děti, ne pro zákon. Hanba,“ volal jeden z podporovatelů. Zazněla i česká hymna nebo husitský chorál.

Další z řečníků, Miroslav Kelnar v proslovu obvinil vládu, že mu ukradla tři miliony z účtu. „Za celej život našetřený na důchod, napsal jsem vostrej dopis Jurečkovi, že jsem prchlivé povahy, ať si dá pozor,“ volal. Jedna z kolemjdoucích ho obvinila z fašismu.

Akce se účastnil i Čermákův obhájce Norbert Naxera. „Vláda vyhlásila nouzový stav bez souhlasu parlamentu, což bylo protiprávní. Za těchto okolností Tomáš Čermák řekl, že je potřeba tam vtrhnout a dát jim přes držku. Přehnal to, ale je 5,5 let vězení na místě?“ ptal se v projevu a doplnil, že je nutné se obrátit na Ústavní nebo Evropský soud ve Štrasburku.

„Za Babiše se porušovaly zákony, ale politické procesy začaly s Fialovou vládou,“ ukončil řeč Naxera.

„Současná justice je hydra požírající spravedlnost“ prohlásil další řečník. Popelka žádal buď zproštění viny pro Čermáka, nebo trest pro starostu Řeporyjí Pavla Novotného.

Skupinka asi dvaceti lidí následně přešla na Václavské náměstí. „Postavme se fialovému hnusu. To my jsme na druhém místě, to hovoří za vše. Jsme zemí, kde nejrychleji klesají příjmy, charakterizuje to naši vládu,“ křičel Kelnar. Účastníci opět provolávali hesla, která požadovala rezignaci kabinetu Petra Fialy.

Video s výzvou k násilí

Čermák dostal pět a půl roku za propagaci terorismu, protože loni v únoru živě vysílal na Facebooku video, ve kterém se vymezoval proti opatřením proti pandemii covidu-19 a zejména proti novele pandemického zákona. Přitom vyzýval lidi, aby jejímu přijetí zabránili všemi prostředky včetně násilí.

„Musíme se nastartovat a nakopnout k radikálnímu odboji. Zbavíme se těch vyžranců jednou provždy. Nastolíme si tady vlastní pořádek, vlastní zákony pro všechny,“ říkal Čermák ve videu, které zhlédlo přes čtyři tisíce lidí.

Odvolací soud v červenci vyhodnotil, že právní kvalifikace je správná, a trest potvrdil. Čermák již trestaný je. Loni za hanobení národa a podněcování k nenávisti dostal od pražského Krajského soudu desetiměsíční podmínku. Spolu s Patrikem Tušlem vyzýval k odporu proti přijímání uprchlíků z Ukrajiny.

19. července 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!