7. prosince 2015 14:05, aktualizováno  19:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Denník N: Ransdorf a švýcarský účet? Miliardy patřily nacistickému pohlavárovi. Obviněn ještě nebyl

Miloslav Ransdorf na předvolebním mítinku (2014). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloslav Ransdorf na předvolebním mítinku (2014). | foto: Ladislav Němec, MAFRA

BRATISLAVA Švýcarské úřady obvinily českého europoslance Miloslava Ransdorfa (KSČM) a tři Slováky z majetkové trestné činnosti. Peníze na účtu ve švýcarské bance mohly patřit dědici nejmenovaného nacistického pohlavára. Jeden z obviněných podle serveru Aktuality.sk informaci vyvrátil a tvrdí, že peníze jsou dědictvím švýcarského podnikatele po jeho českém strýci.

Server Aktuality.sk také s odvoláním na mluvčí curyšského státního zastupitelství Corinne Bouvardovou tvrdil, že všichni čtyři lidé už byli obviněni. Bouvardová to však v emailu pro Lidovky.cz vyvrátila.

O nacistickém dědictví informoval v pondělí slovenský list Denník N s odvoláním na vyjádření starosty slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboše Gála, který příslušné dokumenty o účtu prý viděl již před dvěma lety, ale nepokládal je za věrohodné.

Neco se nam podarilo. Vzhledem k tomu, ze jde o cecha zadrzeneho svycarskou policii, urcite to ma misto na nasem webu.

Video zveřejněné uživatelem Redakce Tisen (@tisen.tv),

„Kontaktoval mě jeden známý, který byl v tom zapleten a ukazoval mi kompletní dokumenty. Nepřikládal jsem tomu žádný význam, ani jsem té pohádce nechtěl věřit,“ řekl starosta slovenské obce Ivanka pri Nitre Ľuboš Gál slovenskému listu Denník N. Právě Gál nastoupil na místo starosty po Peterovi Guzmickém, jenž byl podle deníku jedním ze zmiňovaných Slováků zadržených ve Švýcarsku.

Gál prý měl možnost nahlédnout do dokumentů o bankovním účtu i dědickém řízení ve prospěch osoby s iniciálami V.H., jenž má být dědicem významného nacistického funkcionáře. Na účtu ve švýcarské bance by podle Gála měla být uložena mnohem vyšší částka než 350 milionů eur (9,45 miliard korun), kterou v souvislosti s incidentem ve švýcarské bance zmiňovala slovenská média.

„Líčili mi to tak, že ten nacistický pohlavár již dávno nežije a V.H. má být jeho jediný dědic. Část peněz na účtu měla být ze zbrojařského průmyslu a část z patentů,“ řekl Gál.

Tento původ dědictví vyvrátil jeden z obviněných Juraj H. „Nejedná se o žádné židovské peníze. Jde o peníze strýčka Čecha, který byl váženým švýcarským podnikatelem,“ řekl obviněný Slovák pro Aktuality.sk. Dodal, že příbuzní tohoto údajného dědice už nežijí a oba napsali závětě v jeho prospěch. Zatímco pozůstalost po tetě vyplacená byla, větší dědictví po strýci údajný akcionář nadnárodní společnosti pocházející z Česka nedostal. Slováky dědic prý požádal o pomoc při vyřízení celé záležitosti.

Osobu s iniciálami V.H. ve svém stanovisku k případu zmínil také Ransdorf. Nevysvětlil ovšem, jaký má vztah ke klientovi Zürcher Kantonalbank, jehož jménem měl navázat komunikaci mezi bankou a klientem.

Guzmický zůstal posledním zadrženým ze zmiňované čtveřice. Bývalý starosta byl v minulosti obviněn pro podezření z protiprávního nakládaní s pozemky.

Bankovní analytik Vladimír Vaňo případ přirovnal k podvodným e-mailům, ve kterých údajný bankéř z Nigerie informuje o tom, že disponuje účtem po zesnulé osobě a příjemci e-mailu slibuje odměnu.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.