Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Depardieu se nudí, dal se na muziku

Česko

CHICAGO/PRAHA Francouzský herec Gérard Depardieu se rozhodl, že nechce trávit čas pouze herectvím – hodlá se víc věnovat svým koníčkům. Je o něm známo, že je gurmánem, milovníkem vína a v rodné Francii vlastní i vinice. Nyní se ale Depardieu vydal ještě jiným směrem – začal se věnovat klasické hudbě. Nejnovější „štací“ se mu stalo účinkování se symfonickým orchestrem v Chicagu.

Po prvním vystoupení se známý herec nechal slyšet, že se cítí unaven – ovšem pouze filmem a divadlem. „Divadelní herci už vymizeli, nebo je jich čím dál míň. Divadelní režiséři mě hluboce nudí, není tu žádná invence,“ postěžoval si. Jeho herecká únava ovšem v žádném případě neznamená, že by se 61letý Depardieu chystal do důchodu. Ba právě naopak.

Dal se dohromady se svým dlouholetým přítelem, italským dirigentem Riccardem Mutim. V Chicagu se představili s Fantastickou symfonií francouzského skladatele Hectora Berlioze, která obsahuje i část Lelio neboli návrat do života. Toto dílo se pro svoji náročnost hraje jen zřídka, neboť v něm vystupuje orchestr, sbor, dva sólisté a vypravěč.

Depardieu čte v Léliovi monology, které jsou doprovázeny jednotlivými částmi skladby. Herec je v Chicagu nastudoval ve francouzském originále, návštěvníci mají k dispozici překlad. „Je to jako být jedním nástrojem,“ řekl Depardieu, jehož výkon se podle AFP setkal s vysokým hodnocením.

Impulzem ke vzniku Lélia byla skladatelova neopětovaná láska k irské herečce Henriettě Smithsonové. Dalším motivem Lélia jsou Berliozovy osobní vzpomínky. Autor rekapituluje svůj život, kromě toho se vyznává ze svého obdivu k Shakespearovi či Beethovenovi – a naopak z pohrdání hudebními kritiky. Muti s Dépardieuem poprvé představili nové nastudování Fantastické symfonie již před třemi lety ve Vídni, kde hudební doprovod obstaral tamní filharmonický orchestr. Od září toto dílo prezentují americkému publiku.

Kromě současného chicagského a dřívějšího vídeňského angažmá se Depardieu představil ve své nové koncertní roli i letos v létě na mezinárodním hudebním festivalu v Salcburku. Zde si pro změnu zahrál ruského cara Ivana Hrozného, a to v oratoriu Sergeje Prokofjeva.

I když vystupoval v ruštině, nemusel se tuto řeč učit. Nejdříve prý poslouchal jen hudbu. „Pak jsem se soustředil na přízvuk a potom jsem věty opakoval. Poslouchal jsem, jak zní, a pokoušel jsem se to napodobovat. Přišel jsem na to, že mi ostatní rozumějí – i když nemám tušení, co říkám,“ pochvaloval si herec v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...