Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav

Děravá Sparta vyhořela

Porážka 0:3 v Liberci připravila letenské fotbalisty před derby se Slavií o vedení v lize

LIBEREC Do Liberce přijeli fotbalisté Sparty s odhodláním vrátit se v lize na první místo. Zpátky cestovali s porážkou 0:3, po níž v tabulce zůstali druzí o dva body za vedoucí Slavií, s níž se už příští pondělí utkají v očekávaném pražském derby.

Při první prohře v sezoně zradila Spartu její dosavadní největší přednost – pevná obrana. Už do přestávky inkasovala na stadionu U Nisy stejný počet gólů jako v předchozích sedmi kolech. „Pro nás je to krutá lekce. K fotbalu patří důslednost a tu jsme postrádali,“ zmínil trenér Sparty Vítězslav Lavička hlavní příčiny neúspěchu.

Na začátku klíčového podzimního týdne, kdy kromě souboje se Slavií čeká jeho svěřence ještě odveta proti Dinamu Záhřeb v Poháru UEFA, mu přibyly výrazné starosti. „Třeba to ale pro nás bude i potřebná facka a varování,“ zauvažoval Lavička.

V Liberci se Spartě nepodařilo vyhrát už pět let, v květnu tady definitivně přišla o titul při sedmigólové přestřelce. I tentokrát bylo od prvních minut znát, že Lavičkův tým si bilanci proti málo oblíbenému soupeři těžko vylepší.

Už ve 3. minutě sledovali Řepka s Kučerou ve vlastním pokutovém území, jak jim míč střídavě přelétává přes hlavu. Smetana průvan v hostující defenzivě ještě nezužitkoval, přesnou dorážkou to dokázal až Kerič. „Hned se nám hrálo líp,“ poznamenal chorvatský útočník.

Spartu trápily nejen díry v obraně. I její snaha o vyrovnání působila dost bezzubě. Gólově se prosadit nedokázala v posledních čtyřech soutěžních utkáních a zlomit narůstající trápení nedokázala ani pod Ještědem. Pár slibných momentů předvedli Matušovič a Kulič. Také sražený přímý kop Voříška, který propadl ke Kuličovi, mohl dopadnout lépe než křížnou střelou mimo.

Ukázal se i specialista Smetana Jenže i na neproměněné šance Liberec jasně vedl. Stačí připomenout, jak Kerič protáhl kolem stopera Kučery až před Kozáčika, nebo únik Dorta, po němž se balon prokutálel těsně kolem sparťanské tyče.

Pokračování na straně 22

Děravá Sparta vyhořela, v Liberci dostala tři góly

Dokončení ze strany 24

Gól by si zasloužil také domácí kapitán Janů za parádní volej, při jehož dorážce Kerič už přesnou mušku podruhé neosvědčil. Zvýšení se Severočeši přesto dočkali ještě před poločasovou pauzou. Do Papouškova centru se opřel hlavou Smetana a Kozáčik se mohl za sebe jen smutně ohlédnout. „Sám jsem nečekal, že Spartu takhle přejedeme,“ divil se Smetana. Sám se může pokládat za specialistu na letenský tým. Ze svých čtyř prvoligových gólů vstřelil tři právě Spartě.

Proti soustředěně bránícímu Liberci nepomohli Spartě zmírnit blížící se porážku ani další dva útočníci Došek a Wilfried, které Lavička vypustil do hry po výměně stran. Tlak bez efektu stihl po vysunutí od Nezmara potrestat svým druhým gólem Kerič.

Kouč Sparty slyšel od fanoušků potlesk na začátku utkání. Připomněli mu titul, který s Libercem vybojoval před dvěma lety. Ovace pro domácí hrdiny po jeho konci už ho určitě těšit vůbec nemohly.

Slovan Liberec 3 Sparta Praha 0

Branky: 2. a 81. Kerič, 39. Smetana. Rozhodčí: Adam - Hojsík, Jiřík. ŽK: Kerič (Liberec). Diváci: 5805. Poločas: 2:0. Liberec: Hauzr - Gebre Selassie, Holeňák, Košťál, Janů - Papoušek (65. Polák), Bílek, Dort, Dočkal - Smetana (61. Nezmar), Kerič (87. Blažek). Sparta: Kozáčik - Voříšek, Řepka, Kučera, Kladrubský - Kušnír (63. Došek), Hušek, Kisel, Matušovič (46. Wilfried) -Slepička, Kulič (82. Zeman).