Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děripaska prohrál klíčový soud s českými investory

Česko

MOSKVA Federální arbitrážní soud v Moskvě dal včera definitivně za pravdu českým investorům ze skupiny PPF Investments (PPFI) ve sporu s většinovým vlastníkem ruské pojišťovny Ingosstrach, holdingem Bazel miliardáře Olega Děripasky. Soud nevyhověl odvolání ruské pojišťovny proti dřívějším verdiktům, které dávaly za pravdu výhradám PPFI proti novým pravidlům pro členy dozorčí rady Ingosstrachu. Po téměř dvouletém sporu tak soud rozhodl, že pravidla odporují ruským zákonům.

PPF Investments je nezávislá skupina pro soukromé investice registrovaná na Jersey. Podle informací médií skupinu vlastní bývalý manažer finanční skupiny PPF Tomáš Brzobohatý, minoritním akcionářem je také majitel PPF a nejbohatší Čech Petr Kellner.

Většinu sporů s Bazelem sice u soudu Češi vyhrávají, ale situace v Ingosstrachu zůstává natolik patová, že Kellner podle ruské edice časopisu Forbes prý lituje, že se do transakce pustil.

Nová omezení pro členy dozorčí rady prosadil Bazel poté, co se PPFI podařilo do dozorčí rady Ingosstrachu prosadit své zástupce. Ti si však například z projednávaných materiálů nesměli pořizovat ani kopie. PPFI to napadal jako diskriminaci a omezování práv menšinového akcionáře, jemuž většinový vlastník brání podílet se na chodu firmy. „Vítáme rozhodnutí soudu, které potvrdilo, že se řízení podniku odehrává s vážnými vadami,“ uvedl mluvčí PPFI Jan Piskáček.

Bazel, navzdory finančním problémům Děripasky, před časem odmítl prodat svých 60 procent akcií Ingosstrachu, za které italská pojišťovna Generali a PPFI nabízely 30 miliard rublů (téměř 18 miliard Kč). Jednání podle tisku ztroskotala na tom, že Bazel sice stál o společný podnik s Generali, ale bez účasti PPFI. Generali sice prý byla ochotna vykoupit podíl PPFI, ale až po vytvoření společného podniku s Bazelem, ve kterém by měla kontrolní balík.

Konflikt Bazelu s PPFI trvá od doby, kdy fond odkoupil 38,5 procenta obří ruské pojišťovny od Děripaskova dřívějšího obchodního partnera Alexandra Mamuta. Bazel se pak snažil napadnout transakci u soudu, snížit podíl PPFI a nepustit zástupce fondu do dozorčí rady Ingosstrachu, avšak neúspěšně.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...