Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Deset červených karet pro Okamuru. Demagog.cz ho opět usvědčil z nepravd

Tomio Okamura ve volebním štábu strany Úsvit přímé demokracie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura ve volebním štábu strany Úsvit přímé demokracie. | foto: MAFARA: Ladislav Němec

PRAHA Poslanec a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura si opět vysloužil špatné hodnocení od serveru Demagog.cz. Tentokrát získal deset pomyslných červených karet za své vystoupení v rozhlase. Z celkem třiceti dvou pronesených výroků nemluvil pravdu v šesti případech, jako zavádějící byly označeny čtyři informace.

Tomio Okamura v sobotním rozhovoru pro Frekvenci 1 několikrát zmínil, že hnutí Úsvit jako jediné předkládalo návrhy zákonů, které si vytyčilo ve svém programu. Mluvil například o novele zákona o exekutorech.

„Hnutí Úsvit je jediné, které předložilo novelu zákona o exekutorech, která již byla projednána v Poslanecké sněmovně. Vláda ji zamítla, ale přinutili jsme vládu, aby dala jasný horizont, že se s exekutory bude něco dělat,“ pronesl Okamura v pořadu Pressklub. Demagog.cz ale jeho výrok prověřil a následně vyhodnotil jako lživý. Sněmovna se totiž novelou exekučního řádu zabývala už měsíc před návrhem Úsvitu, a to hned dvakrát. 

Okamura se už v minulosti ohradil

Poslanec Tomio Okamura v dubnu zaútočil na server Demagog.cz. Nelichotivá analýza jeho vystoupení v České televizi mu prý měla jeho hnutí poškodit před volbami do Evropského parlamentu. Demagog.cz se ale brání a znovu ukazuje na Okamurovy závádějící a nepravdivé výroky. (čtěte více)

Stejně tak si chtěl Okamura přivlastnit boj proti lichvě. „My máme snad jako jediní v programu, že bojujeme proti lichvě.“ Ani to ale není pravda. Boj proti nepřiměřeným úrok mají ve svých programech všechny parlamentní strany. 

Jako zavádějící vyhodnotil server Demagog.cz například jeho výrok o zrušení Senátu. Podle Okamury je hnutí Úsvit jediné, které jej prosazuje. Ačkoli jiné strany zastoupené v dolní komoře o nic takového neusilují, ani Úsvit zrušení Senátu nemá ve svých programových dokumentech.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkový zisk za víkendové vystoupení Okamury není příliš lichotivé. Zatímco pravdivých výroků má na kontě osmnáct, posluchače rádia uvedl v omyl desetkrát. Podle serveru nelhal, když řekl, že v komunálních volbách postaví asi 90 kandidátek či že hnutí Úsvit funguje teprve rok a ANO tři roky. Okamura dlouhodobě patří k politikům, které server Demagog.cz usvědčuje z nepravd. Pravdu má podle dosavadní statistiky v méně než polovině případů.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

FIT Dental, s.r.o.
Zubní lékař / ka

FIT Dental, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč