Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Deset otázek o pronájmu bytu

Česko

Přísnější podmínky pro získání hypoték a vyčkávání, že ceny klesnou. Taková kombinace má jasný důsledek: lidé zčásti přestali byty kupovat a raději volí pronájmy. Na co si mají v takovém případě dát pozor?

* 1. Kdy je pro mě vhodné si pronajmout byt?

Nájemní bydlení je kvůli flexibilitě a menším nákladům vhodné především pro studenty, mladé bezdětné páry, ale také pro cizince a pracující, kteří dojíždějí delší vzdálenost za zaměstnáním. Jednoduše řečeno je takové bydlení ideální jako krátkodobé. Pokud se rozhodnete usadit a vaše finanční situace to dovolí, neměli byste otálet s nákupem vlastní nemovitosti.

* 2. Je lepší pronajmout si byt od obce, nebo soukromého vlastníka?

Obecní byty není vždy jednoduché získat. Radnice je většinou přidělují podle pořadníku a berou v úvahu sociální hlediska, čekání je proto zdlouhavé. Chcete-li to přesto zkusit, podejte si u obce žádost podle zásad přidělování volných obecních bytů. Výhodou jsou nulové pořizovací náklady - byt je často vybavený. Nezanedbatelný je také fakt, že veškeré opravy a rekonstrukce hradí obec, což ušetří nájemníkům peníze. Pokud rádi přestavujete, bouráte a zase stavíte, v takovém prostoru ale nedostanete šanci - nemůžete dělat žádné úpravy. Nevýhodou je i to, že je regulované nájemné nestálé a navyšuje se každý rok. V soukromých bytech ovšem bývá nájemné vyšší. K tržnímu často platíte marži, tedy přivýdělek třetí osobě. Výhodou je naopak větší výběr a rychlé nastěhování.

* 3. Jaký je rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným?

Zatímco tržní nájemné vzniká na základě dohody mezi pronajímatelem a nájemcem (odráží vztah nabídky a poptávky na lokálním trhu), výši regulovaného nájemného určuje stát. Tyto rozdíly má ale snížit zákon o jednostranném zvyšování regulovaného nájemného, který pronajímatelům umožňuje každý rok zvedat nájemné do určené maximální výše až do roku 2010. Termín se ale pravděpodobně prodlouží. Regulované nájemné se u nás týká asi 700 tisíc bytů, především těch obecních.

* 4. Na co si mám při hledání dávat pozor?

V první řadě je v inzerci potřeba sledovat, zda jsou ceny za nájem včetně poplatků za služby či bez nich. Na první pohled lákavý nájem se totiž po sečtení dalších položek (elektřina, voda, plyn, internet) může navýšit o tisíce korun. V případě, že hledáte byt přes realitní kancelář, musíte počítat také s její provizí. Vyhnout se jí můžete přímým kontaktem s majitelem, takovou službu nabízí například server www.bezrealitky.cz. V neposlední řadě myslete také na to, že je dobré si ověřit, zda pronajímatel bytu je skutečně jeho majitelem. Zjistíte to i na internetu z výpisu katastru nemovitostí.

* 5. Co má nájemní smlouva obsahovat?

Nájemní smlouva musí mít v každém případě písemnou formu. Pokud se jedná o pronájem, nesmí chybět písemný souhlas pronajímatele. Kromě údajů o obou subjektech (nájemci a pronajímateli) musí obsahovat označení bytu a jeho příslušenství, rozsah užívání, výši nájemného, způsob výpočtu nájemného a úhrady spojené s užíváním bytu nebo jejich výši. Smlouva by měla obsahovat také dobu nájmu. Pokud tam není, má se za to, že je dohoda uzavřena na dobu neurčitou. Neměly by chybět údaje o právech a povinnostech nájemce a pronajímatele. U družstva také stanovy. Čím více ale budete mít ve smlouvě specifikovaných věcí, tím lépe.

* 6. Potřebuji všechny souhlasy pronajímatelů, pokud jich je více?

V případě, že je pronajímatelů více (jsou spoluvlastníky nebo je byt ve společném jmění manželů), rozhodují všichni podle velikosti podílů - platí většinový princip. Pokud jsou pronajímateli manželé, je nutné jednání s oběma. Bude-li totiž chybět souhlas jednoho z manželů, mohl by se později dovolat neplatnosti smlouvy.

* 7. Musím smlouvu podepisovat hned na místě?

Nemusíte. A nedělejte to. Slušný pronajímatel vám smlouvu nechá do druhého dne k prostudování, čímž máte šanci poradit se s odborníkem. Taková konzultace by měla proběhnout vždy u dlouhodobějších či dražších smluv. Pokud vás pronajímatel nutí k podpisu ihned, není zřejmě vše v pořádku.

* 8. Pokud chci, aby se mnou v bytě bydlel přítel, musí být uveden v nájemní smlouvě?

Ano. Výčet osob, které s nájemcem byt trvale užívají, by měl být ve smlouvě. V ostatních případech jste povinni pronajímateli do 15 dnů oznámit nacionále lidí, které jste do bytu přijali a chtějí zde bydlet. Zmíněná povinnost nájemce se vztahuje jen na úpravu v počtu osob, nikoli na samotné změny osob. Není tak nutné hlásit změnu partnera, který s vámi bydlí. Jinak je tomu ale u společného nájmu manželů. Vzniká jim nárok ze zákona, ať už se uzavřela smlouva k bytu za trvání manželství nebo ještě před ním (u vlastnického bydlení toto neplatí). U registrovaného partnerství společný nájem partnerů k bytu nevzniká.

* 9. Musím platit kauci? A v jaké výši?

Kauci dnes vyžaduje většina pronajímatelů. Mají na to právo. Finanční hotovost slouží jako záruka pronajímateli. Bude z ní čerpat, jestliže začnete dlužit na nájmu, službách nebo něco zničíte. Výše kauce by podle zákona neměla přesáhnout trojnásobek měsíčního nájmu. Je-li vše v pořádku, musí vám pronajímatel po ukončení nájmu tuto kauci vrátit.

* 10. Co mám dělat, zjistím-li při předání v bytě nedostatky?

Při předání bytu je nutné sepsat protokol, do kterého se zapíše veškeré vybavení bytu a případné nedostatky nebo poškození. Předejdete tak sporům o to, kdo škody způsobil. Do protokolu je rovněž nutné uvést stavy měřičů energií, aby se vám nestalo, že budete doplácet elektřinu za bývalé nájemníky.

***

Nepleťte si nájem/pronájem přenechání věci za úplatu jinému, aby ji užíval nebo z ní bral užitky podnájem přenechání věci nájemcem podnájemci za úplatu, aby ji užíval nájemník/nájemce nositel práv a povinností vyplývající ze smlouvy o pronájmu: ten, jemuž pronajímatel věc k užívání přenechává podnájemník/podnájemce nositel práv a povinností vyplývající ze smlouvy o podnájmu, jemuž nájemce, který má věc v nájmu, dále přenechal věc k užívání smlouva o pronájmu smlouva o přenechání věci (bytu) do nájmu za úplatu jinému, aby ji užíval; věc v nájmu je pak věcí pronajatou smlouva o podnájmu smlouva, jejímž předmětem je věc již pronajatá, kterou do podnájmu přenechá nájemce podnájemci

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...