Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Desetitisíce obětí „evropské Hirošimy“ zmizely beze stop

Česko

Při dvou po sobě jdoucích náletech spadly na Drážďany tři tisíce tun munice.

Po desetitisících lidí nezbylo vůbec nic.

DRÁŽĎANY/PRAHA Koncem druhé světové války se Drážďany proměnily v jeden velký uprchlický tábor, kde našlo azyl na 600 tisíc zraněných vojáků, ale i žen a dětí z ostatních koutů Německa. Tamní populace se dík tomu rozrostla odhadem na 1,2 milionu lidí.

V letech 1944 a 1945 se město stalo celkem sedmkrát terčem útoku. Největší devastaci přinesly společné nálety britského a amerického letectva mezi 13. a 15. únorem 1945. Při prvním náletu přeletělo nad městem 769 britských bombardérů, které Drážďany zasypaly téměř třemi tisíci tunami munice. Na zemi zavládlo doslova peklo - ohnivá bouře se silou hurikánu nemilosrdně spolykala území celého tzv. Starého Města (Altstadt). Druhý den bombardovali město pro změnu Američané, kteří poslali 431 letadel. Na to, co z Drážďan ještě zbývalo, svrhli přes sedm set tun bomb. Odhady mluví o tom, že bomby doslova „rozmetaly na kousky“ mezi 25 a 40 tisíci lidí. Další tisíce mrtvol zůstaly ležet na ulicích, řada z lidí se udusila.

Na bombardování Drážďan přitom z tehdejšího pohledu nebylo nic neobvyklého - Spojenci aplikovali na německá města taktiku kobercového bombardování od roku 1942 (v červenci 1943 zničila spojenecká letadla podobným způsobem Hamburk). Cílem bylo vyvolat v týlu nepřítele co největší chaos, a to za jakoukoliv cenu. Do Drážďan se přitom uprchlíci stahovali proto, že se věřilo, že spojenci „Florencii na Labi“ ušetří. Prý tam kdysi měla žít teta Winstona Churchilla. Místo toho se z Drážďan stala „evropská Hirošima“.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!