22. listopadu 2007 10:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Desítce se nelíbí zóny v Praze 2

Čtvrti sousedící s placenými zónami mají problémy. Aby se řidiči vyhnuli placenému stání, parkují v neplacených zónách přilehlých částí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čtvrti sousedící s placenými zónami mají problémy. Aby se řidiči vyhnuli placenému stání, parkují v neplacených zónách přilehlých částí. | foto: Lidové noviny

PRAHA Zavedení parkovného v Praze 2 prý splnilo svůj účel. Místní občané s trvalým pobytem bez problémů zaparkují. Ostatní velmi obtížně, a tak parkují ve vedlejších čtvrtích zadarmo. Ty se chtějí bránit.

O parkovací místa se musí dělit s nezvanými hosty z vedlejší čtvrti. Pro ně samotné pak místo není. Nastíněnou situaci nyní, tři týdny po rozšíření zón placeného stání, řeší řidiči z Prahy 10. Přesněji ti, kteří bydlí poblíž hranice s Prahou 2. Tedy na dohled městské části, která si zóny počátkem listopadu zavedla. „Situace u hranic s dvojkou je naprosto kalamitní. Přijímáme desítky telefonátů od občanů, kteří nemají kde zaparkovat, jelikož na jejich místech parkují lidé z Prahy 2,“ popisuje krizovou situaci z Francouzské, Slovenské, Donské či Rybalkovy ulice mluvčí Prahy 10 Jan Charvát.

Praha 2 nechce rady od Prahy 10

Desítka již sestavila radniční pracovní skupinu, která by měla problémy vyřešit. „Přemýšlíme, jak naše řidiče uspokojit. Jedním z řešení by bylo vytvoření takzvaných průnikových zón,“ říká mluvčí. Jinak řečeno v ulicích Prahy 2, které hraničí z desítkou, by se parkovné neplatilo. O tom však nechce Praha 2 ani slyšet. „Tuto variantu nám sice Praha 10 ještě nepředstavila, ale stavěli bychom se k ní samozřejmě negativně,“ reaguje na plán desítky starostka Prahy 2 Jana Černochová.

O mnoho pravděpodobnější než zřízení bezplatného pásu na území cizí městské části je tedy druhá varianta Prahy 10. U hranic s dvojkou by radnice prostě rozesela dopravní značky zákazu zastavení s malou dodatkovou tabulkou. Na ní by stálo „Bez povolení Úřadu městské části Praha 10“.


Kdo by tedy neměl v autě povolenku od radnice, byl by bez milosti odtažen či obut městskou policií. Povolenky by ale radnice rozdala jen obyvatelům Prahy 10. Ostatní by měli smůlu.


Kromě toho chce radnice Prahy 10 také budovat podzemní garáže. Zóny placeného stání doslova nenávidí a zřizovat je na svém území nehodlá. Nechystá se na ně ani Praha 4, tedy další čtvrť, která sousedí s dvojkou. K zavedení zón má tak nejblíže Karlín. Tedy pokud nepočítáme Prahu 3 a 7, kde měly zóny spustit souběžně s dvojkou. ale kvůli zpoždění to zvládnou až na začátku příštího roku. O zónách se uvažuje také v Praze 5 a 6.

Budeme přebarvovat modré na zelené či oranžové

V Praze 2, kde už zóny tři neděle fungují, si je zatím docela chválí. Tolik místa před svými domy již místní obyvatelé dlouho neviděli.
„Rezidenti si zóny chválí. Nechválí si je však ti lidé, kteří tu nemají trvalý pobyt. Ti na ně samozřejmě nadávají. S tím ale nemůžeme bez změny příslušné legislativy skutečně nic dělat,“ zmiňuje zatímní ohlasy řidičů starostka Prahy 2.

Lidé si stěžují na radnici hlavně kvůli tomu, že vyznačených modrých zón je v druhé městské části přece jen až příliš - takže například u nemocnic, ale i porodnic či vysokých škol pak nejde zaparkovat. Radnice se tak chystá v budoucnu několik modrých ulic přebarvit na zeleno nebo oranžovo. Aby tu mohli zaparkovat za poplatek i lidé odjinud.

„Týká se to hlavně Albertova a tamního vysokoškolského areálu a také porodnice u Apolináře,“ vypočítává konkrétní místa Černochová.