Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Desítky lidí protestovaly proti mešitě pitím piva a opékáním vepřového

Česko

  17:55
HRADEC KRÁLOVÉ - Přibližně tři desítky lidí se odpoledne v Hradci Králové sešly na Happeningu za svobodu a demokracii a proti islamizaci Evropy. Zúčastnění také vyjádřili nesouhlas se záměrem na vybudování muslimského kulturního centra v Hradci Králové. Muslimové žijící v Hradci výhrady proti stavbě objektu nechápou, řekl předseda hradecké muslimské obce Ismail Hamad.

Ilustrační foto foto: ČTK

Účastníci poklidné akce na Masarykově náměstí veřejně grilovali vepřové maso a pili pivo. Současně upozorňovali, že podobné jednání není v islamizované společnosti možné. "Považujeme případný vznik mešity nebo islámského centra za nepříznivý signál pro naše město, region i celou Českou republiku, neboť podobná místa v Evropě se stala opakovaně semeništěm fundamentalismu a nezřídka i militantního islámu," uvedl pořadatel akce a ředitel hradecké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Pechánek, který akci svolal jako fyzická osoba.

Přibližně tři desítky lidí se v Hradci Králové sešly na Happeningu za svobodu a demokracii a proti islamizaci Evropy. Na Masarykově náměstí veřejně grilovali vepřové maso a pili pivo.

Podle Pechánka vytváření muslimských komunit přináší vážné společenské problémy, a to kvůli neochotě těchto skupin akceptovat hodnoty, životní styl a nezřídka i právní řád společnosti. "Nechceme, aby se naše děti bály jíst to, na co jsme po generace zvyklí. Nechceme, aby si ženy v naší zemi musely zahalovat obličej," uvedl Pechánek, který tvrdí, že je rozhodně pro, aby v naší zemi žili občané různých národností, musí se však přizpůsobit našemu právnímu řádu, ctít demokracii a respektovat naše svobody, kulturu a hodnoty.

V Hradci Králové muslimové plánovali vybudovat muslimské centrum ve vile na Brněnské třídě, nesehnali však dostatek peněz. "Vhodný objekt sháníme dál. Výhrady nechápu, nevidím v čem je problém, již několik let se scházíme v kulturním centru Medium, nyní pouze chceme vlastní objekt," řekl Hamad.

Podle něj by v objektu kulturního centra měla vzniknout například také ubytovna pro zahraniční studenty. Muslimská komunita má v Hradci Králové zhruba dvě stovky členů, přibližně tři desítky z nich se pravidelně scházejí.

Autoři: ,