Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
17. listopadu 2010 21:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Neonacisté a lidovci brojí proti mešitě v Brně, stojí v americké zprávě

Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brněnská mešita - přes den klidná, ale při obřadech nestačí, tvrdí muslimové. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

NEW YORK Spojené státy si v pravidelné zprávě o náboženské svobodě ve světě všímají u České republiky sporů ohledně stavby mešity v Brně, příležitostných projevů antisemitismu a extremismu či otázky církevních restitucí.

Celkově ale USA ke svobodě vyznání v Česku nemají větší výhrady. Špatná situace naopak podle Američanů panuje například v Afghánistánu, Barmě, Saúdské Arábii, Eritreji či na Kubě.

Náboženské svobody ve 200 zemích

Americké ministerstvo zahraničí zprávu o svobodě náboženského vyznání vypracovává pravidelně každý rok. Uložil jí to zákon z roku 1998.

Aktuální zpráva se týká téměř 200 zemí a období od začátku července 2009 do konce letošního června.

V České republice podle zprávy panuje ústavou zaručená náboženská svoboda, do které vláda nezasahuje, a nábožensky tolerantní je i většinová společnost. Výjimkou je podle amerického ministerstva zahraničí zejména "malé, ale vytrvalé a relativně dobře organizované hnutí pravicových extremistů zastávajících protižidovské postoje".

"Antisemitismus ale přetrvával i mezi jinými částmi populace, včetně neonacistických skupin a islámských extremistů. Obecně jsou ale veřejné projevy antisemitismu velmi vzácné. Úřady energicky vyšetřovaly a postihovaly popírání holocaustu," uvedlo americké ministerstvo.

Neonacisté a lidovci proti mešitě

Pravicoví extremisté se podle zprávy angažovali i v protestech proti zamýšlené výstavbě druhé mešity v Brně. "Proti plánu se stavělo i místní vedení centristické křesťanské-demokratické strany," uvádí se v dokumentu.

Přibližně tři desítky lidí se v Hradci Králové sešly na Happeningu za svobodu a demokracii a proti islamizaci Evropy. Na Masarykově náměstí veřejně grilovali vepřové maso a pili pivo.

Jeho autoři také připomínají, že Česká republika stále nedořešila restituce církevního majetku zabaveného komunistickým režimem. V případě židovského majetku je podle zprávy situace výrazně lepší, když stát vrátil židovským organizacím většinu nemovitostí i uměleckých předmětů, které jim dříve patřily.

U jednotlivců je situace horší, protože je často obtížné vystopovat majitele uměleckých předmětů či řešit situace, kdy již nežije žádný dědic.

Utlačovaní křesťané v Afghánistánu

Ve světě si zpráva, kterou dnes představila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, všímá zejména případů útlaku a náboženského pronásledování. Upozornila například na rostoucí trend násilného vyhošťování jednotlivců do zemí jejich původu, kde jim hrozí postih za jejich náboženské aktivity.

Týká se to například ujgurských muslimů v Číně, které obecně náboženské projevy reguluje, či podobných pokusů vůči domnělým muslimských extremistům v Uzbekistánu.

V Afghánistánu si zase americké ministerstvo zahraničí všimlo netolerantním výpadů vůči lidem nemuslimského vyznání, například křesťanům, hinduistům či sikhům.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?