Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

V České republice začalo ubývat míst, kde je vysoké riziko povodní

Česko

  12:03aktualizováno  19:16
Nejvyšší, tedy třetí stupeň povodňového nebezpečí vyhlásili hydrometeorologové v některých krajích. Napřed míst přibývalo, teď už ubývá. Stále platí v některých oblastech Karlovarského, Ústeckého, Pardubického a Olomouckého kraje. Na Vysočině a v Jihočeském kraji se situace už opět zklidňuje. Výstraha kvůli zvedajícím se hladinám řek platí od nedělního dopoledne.

Déšť a tání sněhu zvyšují hladiny mnoha řek a potoků v Česku. Počet míst, kde toky dosáhly povodňového stupně, stoupl z ranních zhruba 60 na více než 100 kolem 17:00. Nejvyšší, třetí stupeň platil v podvečer na pěti místech.

Třetí povodňový stupeň, při kterém už jsou ohroženy životy a majetek v záplavovém území, platil dnes ráno na Ohři v Karlových Varech, na Černovickém potoce v Tučapech na Táborsku a na Moravské Dyji v Janově na Jindřichohradecku. Odpoledne se k nim přidala Mandava ve Varnsdorfu, Nežárka v Rodvínově na Jindřichohradecku a říčka Žirovnice ve stejnojmenné obci na Pelhřimovsku. Zatímco na Mandavě a Černovickém potoce už měřicí stanice zaznamenaly pokles na druhý stupeň, na nejvyšší stupeň naopak vystoupala říčka Žejbro v Rosicích na Chrudimsku.

Míst s dosaženým druhým povodňovým stupněm bylo v 17:00 v Česku kolem 20, s prvním stupněm zhruba 80. Pouze ve dvou krajích, Moravskoslezském a Zlínském, nebyl vyhlášený žádný povodňový stupeň.

Extrémní stupeň nebezpečí:

Ústecký kraj (Varnsdorf)

Kraj Vysočina (Pelhřimov)

Karlovarský kraj (Karlovy Vary)

Ústecký kraj (Kadaň)

Pardubický kraj (Králíky, Chrudim)

Olomoucký kraj (Litovel, Mohelnice, Olomouc, Šumperk, Zábřeh)

V Jihočeském kraji jsou kromě dvou míst s dosaženým třetím stupněm tři další, na kterých vpodvečer platil druhý stupeň povodňové aktivity, a sedm s prvním stupněm.

V Karlovarském kraji dosahovala prvního stupně Ohře u Karlových Varů. Na druhý stupeň se dostala Ohře u vodní nádrže Skalka na Chebsku, Svatava u Kraslic, Teplá na nádrži Březová na Karlovarsku a Bystřice v Ostrově.

V Ústeckém kraji platil nejvyšší povodňový stupeň na Mandavě ve Varndorfu, která už ale klesla na druhý stupeň. Stejný stupeň platí na Bílině v Trmicích na Ústecku, na Ohři v Lounech a Labi v Děčíně.

V dalších krajích byl vpodvečer druhý stupeň například na Mži ve Stříbře, Radbuze ve Staňkově na Domažlicku, Řasnici u Frýdlantu na Liberecku, Chotýšance ve Slověnicích na Benešovsku, Botiči v pražských Petrovicích či na Bystřici v Rohoznici na Jičínsku.

Až do odvolání platí téměř pro celé Česko varování ČHMÚ před vzestupem hladin řek a potoků. Výjimkou je pouze jižní část Jihočeského kraje.

Zimní povodně přinášejí větší komplikace

„Za uplynulých 24 hodin došlo na mnoha místech v západní části povodí Moravy k překročení třiceti milimetrových srážkových úhrnů. Důsledkem je nárůst hladin vodních toků a aktuální dosažení 3. SPA na Moravské Dyji ve stanici Janov,“ informoval mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Zimní povodně podle něj přinášejí větší komplikace, než jsou například povodně jarní a letní. „Půda může být promrzlá, voda se nevsakuje, chybí vegetace. Tzv. přírodě blízká protipovodňová opatření v těchto situacích ztrácejí efektivitu,“ doplnil Chmelař.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Proto je podle jeho slov důležité správně manipulovat na vodních nádržích. „Také pokračovat v přípravě a realizaci technických opatřeních, které v těchto situacích hrají klíčovou roli. Manipulace na vodních nádržích probíhají operativně a reagují na aktuální situaci,“ dodal Chmelař.

Hasiči na člunu zachránili pět lidí

Pět lidí zachránili hasiči v neděli ráno ze zahrádkářské kolonie v karlovarské městské části Doubí. Odvezli je na člunu. Z chaty využívané k trvalému bydlení volali ráno lidé, že jim voda ze stoupající hladiny Ohře zaplavila prostor kolem chaty a je už i v chatě, řekl v neděli mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal.

Hasiči přijali před 7:30 telefonát na tísňové lince od lidí ze zahrádkářské kolonie. „Oznámili, že nemají možnost se bezpečně dostat pryč z chaty a zároveň že u nich je jedna osoba nevidomá. Hasiči ze zatopené oblasti na člunu zachránili celkem pět osob, jednalo se o osoby, které chaty v této oblasti využívají k trvalému bydlení,“ řekl Kasal. Městská policie převezla zachráněné do Armády spásy, která se o ně postará.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...