Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Detektory by měly být jinde

Česko

ŠAJTLE

Brněnský klub zavádí do českého fotbalu fascinující novinku. Hráči i vedení týmu prý budou dvakrát ročně testováni na detektoru lži, aby se zamezilo spekulacím, že se na jihu Moravy prodávají zápasy.

Panečku, to musí být důvěra ve své hráče, kteří by měli na jaře vykopat záchranu. I přesto, že je mi sympatický každý boj proti korupci ve fotbale, tento krok mi přijde podivný. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale pokud nemají majitelé klubu alespoň zrnko pochybnosti o morálních kvalitách svých hráčů, jde jen o prázdné gesto, které je navíc dost urážející. A možná i trochu zbytečné. Odborníci na pracovní právo se přou, zda je možné vůbec propustit zaměstnance, pokud neprojde testem na detektoru lži. A také o to, na co se vlastně klub může vůbec ptát.

Je navíc úsměvné, že generálním manažerem klubu je bývalý předseda fotbalového svazu Pavel Mokrý, za jehož vedení svaz podle auditu zbytečně prohospodařil desítky milionů korun. Škoda, že detektory nezavedli už tehdy ve výkonném výboru. Otázek se nabízelo hned několik – Byl v pořádku prodej domu v Kozí ulici? Jak se prodávaly lístky na vrcholné fotbalové akce? Kdo si měl vydělat na výstavbě národního stadionu?...

Smutnou hru na pravdu v posledních dnech hrají i všichni sportovní funkcionáři v zemi. Podle posledních informací totiž společnost Sazka nebude schopna v příštím roce splatit všechny závazky vůči svým věřitelům. A to i přesto, že v roce 2011 nevyplatí sportovnímu prostředí na provoz svazů ani jedinou korunu.

Tady by detektor lži možná také pomohl. Každého by asi dnes zajímalo, kdo opravdu věřil tomu, že výstavba libeňské arény neohrozí financování českého sportu, jak sliboval management loterijního giganta, a kdo jen hrál svoji vlastní hru.

Jedna věc je totiž jistá. Pokud se nestane zázrak, svazy neuvidí ze Sazky ani korunu možná dalších dvacet let a v první řadě to odskáčou sportující děti. Na černé scénáře v posledních letech upozorňovalo mnoho lidí, zástupci hlavního akcionáře – Českého svazu tělesné výchovy – se ale vždy tvářili, jako že se vlastně nic moc neděje.

Ado třetice by se detektor lži hodil i na pokec s pořadateli libereckého šampionátu v klasickém lyžování v čele s Kateřinou Neumannovou. Jak to vypadá, zapomněli se zmínit, že kromě více než stamilionového dluhu vůči věřitelům vymáhá podobnou částku i finanční úřad. Důvod je jasný: organizátoři údajně nenakládali s dotacemi od státu, tak jak měli. Bývalá šéfka se hájí po svém: Právníci řekli, že se čerpaly správně. A na šampionátu se prý mohlo ušetřit maximálně deset milionů, kdyby jej třeba nemoderoval Leoš Mareš a nedělal se tak velkolepý doprovodný program. A to by prý rozpočet nezachránilo.

Pokud se podobně organizoval celý šampionát, těžko se divit, jak dopadl.

O autorovi| ONDŘEJ SUCHAN, vedoucí sportovní rubriky LN

Autor: