Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Děti myté jednou týdně? Podle sociálky asi v pořádku, diví se žena z Výměny manželek

Lucie Poláková podala udání na sociálku poté, co byla na desetidenní výměně v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lucie Poláková podala udání na sociálku poté, co byla na desetidenní výměně v... | foto: idnes.tv

PRAHA Televizní pořad Výměna manželek odvysílaný ve středu skončil udáním na sociálku. Šestatřicetiletá Lucie Poláková upozornila před více než rokem, kdy natáčení probíhalo, na zanedbání výchovy dvou malých dětí v „její“ dočasné rodině. Děti se myly jen jednou týdně, nečistily si zuby, rodina neměla ani toaletní papír.„Řekli mi, že to sice nebylo úplně v pořádku, ale prý to nebylo tak strašné,“ řekla v rozhovoru manželka, která napsala dopis na sociálku.

„Tvoje žena je špína,“ řekla při natáčení Výměny manželek Lucie Poláková svému „náhradnímu“ manželovi. V domácnosti jeho manželky byla deset dní na zkušenou. Už během pořadu Poláková upozornila na hrozné podmínky v ubytovně, ve které rodina vychovávala dvě malé dcery - šestiletou Natálku a devatenáctiměsíční Stefanii.

Matka dvou dětí Věra Blehová musela k sobě domů po natáčení pustit sociální...

Matka dvou dětí Věra Blehová musela k sobě domů po natáčení pustit sociální pracovnice.

Rodiče podle záběrů odvysílaných v televizi denně kouřili v malé místnosti, kde byly přítomny i jejich malé děti a nebrali ohled na dýchací onemocnění jedné z dcer. Natálka nebyla zvyklá se koupat častěji než jednou týdně, měnit si spodní prádlo, čistit zuby nebo si opláchnout ruce po použití toalety. Právě na zanedbanou hygienu upozornila Poláková, s níž udělal server Lidovky.cz den po odvysílání pořadu rozhovor. 

Lidovky.cz: Jste se sociálními pracovníky stále v kontaktu? Víte, jak se situace vyvíjí od chvíle, kdy jste poslala dopis úředníkům, ve kterém jste popsala situaci v rodině? 
Byla jsem s ní (sociální pracovníci, pozn. red.) v kontaktu dost dlouho. Dá se říci, že do poslední chvíle, ale řekla mi, že to sice nebylo úplně v pořádku, ale nebylo to prý tak strašné. Paní byla nejspíše připravená, protože o tom věděla. Děti by jí (matce Věře Blehové - pozn. red.) neodebrali, i kdyby se dělo cokoli, protože stát uznává raději špatné rodiče než žádné rodiče. Takže bohužel.

Dohlíží na rodinu i sociálka v Kolíně?

Zda na rodinu dohlíží také sociálka v Kolíně, kam se rodina několik měsíců po natáčení přestěhovala, není jisté. Informaci serveru Lidovky.cz nechtěla pracovnice sociálního odboru Městského úřadu v Kolíně prozradit. 

Lidovky.cz: Víte, kolikrát byli sociální pracovníci s rodinou v kontaktu? 
Myslím, že dvakrát. Vždycky u nich udělali návštěvu, ale oni se potom odstěhovali do Kolína. 

Lidovky.cz: Vy sama jste byla s rodinou po natáčení v kontaktu? Víte, jestli se situace v rodině zlepšila?
Nevím, nevím. Jednou jsem s maminkou v kontaktu byla, ale i kdyby, ona by mi pravdu stejně neřekla, protože už tenkrát (během natáčení pořadu, pozn. red.) tvrdila, že je všechno v pořádku.

Lidovky.cz: Měla jste zájem rodinu vídat i nadále nebo alespoň zjistit, jak se změnila výchova dětí?
Určitě jo, ale ona ke mně byla opravdu... to se snad ani nedá říci. Kontaktovala mě nějakým způsobem na Facebooku, ale reagovala dost výbušně. Takže by to určitě neproběhlo v pořádku. Přijde mi, že si chyby vůbec neuvědomovala.

Lidovky.cz: Naznačila jste, že sociálka byla seznámená se situaci v rodině ještě předtím, než jste jí poslala dopis na konci výměny? 
Jasně. Volala jsem jim hned den poté, co jsem přijela po výměně domů a oni pak dostali dopis, takže na to už byli připraveni. 

Lidovky.cz: Kontaktoval sociálku už někdo před Vámi? 
Určitě ne. Byla jsem úplně první. Sociální pracovníci ale jezdili k její sestře, která bydlela o patro výš. U nich ale byli poprvé až po tom, co jsem je informovala. 

Lidovky.cz: Víte, kdy sociálka rodinu Z Pohořelici u Brna, kde předtím bydlela, navštívili naposledy? 
S pracovnicí jsme si volali asi tak koncem loňského března, to bylo asi tak 14 dní nebo tři týdny po natáčení. Pak jsme si volali znovu, a to mi paní řekla, že tam za tři měsíce udělají další kontrolu. Tak jsem jí znovu volala, potřetí, a to mi řekla, že se odstěhovali a už to není v jejich kompetenci. 

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!