Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Děti natočí příběhy totality

Česko

Žáci základních škol budou zpovídat veterány a politické vězně z éry komunismu

PRAHA Dnešní žáci základních škol mají žalostně málo informací o tom, co se v jejich zemi dělo za druhé světové války či za minulého režimu.

Nepříliš konkrétní učebnice dějepisu nedokáží přitáhnout jejich pozornost a doma se toho děti o dějinách minulého století většinou také moc nedovědí.

Tento deficit má z části napravit nový projekt, který chce české školáky originálně seznámit s osudy válečných veteránů, politických vězňů a příslušníků PTP.

Úkolem dětí, které se do tohoto projektu zapojí bude natočit rozhlasový nebo televizní dokument o někom, kdo zažil druhou světovou válku nebo totalitu. Nejlepší příspěvky pak v příštím roce odvysílá Česká televize a Český rozhlas.

„Chceme, aby se do vytváření dokumentu zapojila celá třída. Bylo by ideální, kdyby jen na scénáři pracovali třeba tři žáci,“ říká Monika Černíková, koordinátorka projektu, který se jmenuje Bojovníci proti totalitě očima dětí.

Projekt platí ministerstvo obrany, jehož pracovníci jej vymysleli.

Spolupracovat na něm budou například Konfederace politických vězňů nebo Československá obec legionářská. Zájem zatím projevilo třicet základních škol z celé republiky. Organizátoři ještě nabízejí asi dvacet volných míst.

Součástí projektu je i školení učitelů. Kantoři se například dozvědí, jak vést děti k dokumentární práci. V plánu jsou také besedy žáků s veterány, politickými vězni a „pétépáky“. Během nich si děti mohou vybrat vhodnou osobnost pro natočení dokumentu.

Do projektu se zapojila například základní škola Za nádražím v Českém Krumlově. Zdejší dějepisářka Eva Zálohová ho považuje za dobrý způsob, jak děti seznámit s moderními českými dějinami. „Je pravda, že děti toho o těchto událostech moc nevědí. Některé dokonce netuší ani to, že Němci byli za války proti nám,“ říká.

Podle učitelky Zálohové jsou učebnice ohledně 20. století velmi obecné. „Mám zkušenost, že na děti se musí v tomto případě jít přes citový zážitek. Nejlepší je, když mají možnost se setkat s konkrétním člověkem, který to prožil,“ říká Zálohová. Té se před třemi lety podařilo najít ženu, kterou během druhé světové války zachránil Nicolas Winton. „Chodila k nám do školy na besedy. Děti pak vždycky brečely, strašně je to vzalo,“ říká učitelka.

Musíme vyprávě, dokud žijeme Zmíněný projekt podporuje také Konfederace politických vězňů. Její členové budou dětem pro jejich dokumenty k dispozici.

„Musíme ty vzpomínky vyvolávat. Bohužel, i když je to frustrující. Musíme o tom vyprávět, dokud žijeme. Protože až tu už nebudeme, bude to jen na papíře a to už je o něčem jiném,“ říká předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová.

***

Úkolem dětí bude natočit rozhlasový nebo televizní dokument o někom, kdo zažil válku nebo totalitu.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...