14. prosince 2009 13:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Děti věří radě od lékařů, že nemají brát drogy

Marihuana - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marihuana - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Stačí jen několik vět a alkohol či jiné drogy užívá méně dospívajících. Jen musí ta správná slova padnout ze správných úst. Výzkum ukázal, že velmi účinné je, pokud s náctiletými mluví o drogách jejich dětský lékař.

U mladých, se kterými hovořil jejich lékař o drogách, byla tři měsíce po tomto rozhovoru o čtvrtinu menší pravděpodobnost užívání alkoholu a dalších drog než u jejich vrstevníků. Zjistily to ve své studii týmy výzkumníků z České republiky a Spojených států.

"Krátká rada pediatra skutečně pomůže ke změně chování," prohlásil Ladislav Csémy z Centra výzkumu protidrogových služeb, který vedl český tým.

Nejvíce se vliv lékaře projevil u marihuany
Výzkumníci v Česku spolupracovali s deseti praktickými lékaři, kteří vyšetřili 597 dětí od 12 do 18 let. Pomocí standardizovaného dotazníku zjistili, jestli a jak často užívají drogy a pijí alkohol. S jednou polovinou pacientů pak vedli krátký rozhovor, vysvětlili jim, proč jsou pro ně drogy nebezpečné a jak se jim vyhnout. Druhou polovinu dětí jen vyšetřili a rady vynechali.

Po třech měsících až po roce pak všechny pozvali do ordinace znovu. Mezi oběma náhodně vybranými skupinami byly jasně prokazatelné rozdíly. Nejvíc se rozhovor s lékařem projevil v Česku u marihuany. Pravděpodobnost jejího užívání snížil až na polovinu.

Výsledky jsou i ve Spojených státech
Důvěra dětí v lékaře nepřináší výsledky v drogové prevenci jen u nás, ale také ve Spojených státech. Tam se do stejného výzkumu zapojilo devět lékařů, kteří vyšetřili přes 2000 dětí.

"Ukazuje se, že ordinace lékaře je ideálním a důvěrným místem pro screening a krátkou intervenci zaměřenou na omezování pití alkoholu a užívání drog mladistvými," shrnula výsledky prezidentka Americké akademie pediatrů Judith Palfreyová. Celkově se výsledky z obou zemí potvrzují. Ukázaly se i odlišnosti. "Zdá se, že intervence má v USA větší efekt v redukci spotřeby alkoholu, zatímco v ČR je větší efekt u marihuany," uvádí Csémy.

Dětští lékaři mohou využít manuál, který Centrum výzkumu protidrogových služeb vydalo už před časem. Například těm, kteří s drogami experimentují, má lékař podle manuálu vysvětlit, že i experiment může mít zlé následky. "Nikdy tak úplně nevíš, co s tebou droga udělá, co tě napadne udělat a kdo zneužije toho stavu," to je jedna z vět navržených v manuálu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!