Středa 15. května 2024, svátek má Žofie

Detroit křepčí, má Stanley Cup

PITTSBURGH/PRAHA Bylo jen otázkou času, než Stanley Cup zdvihne nad hlavu první evropský kapitán. Je příhodné, že se to jako prvnímu povedlo vynikajícímu švédskému obránci Nicklasi Lidströmovi, a navíc s Detroitem Red Wings, který je jedním z nejúspěšnějších týmů NHL v posledních patnácti letech.

Pittsburgh-Detroit 2:3 Lidström přepsal historii, když ve středu na pittsburském ledě dovedl Red Wings ke čtvrté výhře, která znamenala vítězství v sérii.

„Je to ohromná pocta, jsem velmi hrdý na to být prvním kapitánem,“ řekl osmatřicetiletý Lidström, který v Detroitu strávil celou dosavadní kariéru. „Jsem hrdý i na tým. Lidé říkali, že s tolika Evropany nemůžeme vyhrát, a my jsme jim ukázali, že se mýlí.“ Detroit měl v týmu celkem třináct hráčů z Evropy, z toho osm Švédů.

Lidström odvedl skvělou práci nejen jako výborný obránce, ale také byl přirozeným vůdcem týmu. „Miluju toho kluka,“ smál se útočník Aaron Downey. „Proskočil bych pro něj zdí. Běžel bych pro něj skrz rušnou silnici. Je to skvělý, vybraný a pokorný muž. Víte co, když se Nick rozhodne si po tréninku ještě zabruslit, patnáct dalších kluků se k němu beze slova připojí. Takový má vliv,“ poznamenal Downey na adresu pětinásobného držitele Norris Trophy pro nejlepšího beka soutěže.

Red Wings mohli o triumfu rozhodnout už v pondělí na domácím ledě. Jenže vyloučení Jiřího Hudlera potrestal Petr Sýkora a vrátil sérii do Pittsburghu. Ve středu pak Detroit po skvělém taktickém výkonu vedl dvě minuty před koncem třetí třetiny už 3:1, když Hudler znovu usedl na trestnou lavici. V přesilovce snížil stav utkání Marián Hossa, šanci vyrovnat měl ještě v poslední vteřině, ale puk se jen proklouzal brankovištěm.

Jako první se začal radovat gólman Chris Osgood, který viděl, že branka nepadla, přesto se neubránil vzpomínkám na předešlý zápas. „Málem jsem Hudlera zabil,“ řekl brankář v rozhovoru pro televizi NASN. „Naši zkušení hráči to nakonec ale ubránili,“ oddechl si.

Detroit získal Stenley Cup počtvrté v posledních dvanácti letech. Stejně jako v roce 2002 bude na poháru vyryto jméno jak Dominika Haška, tak i Jiřího Fischera, který po srdečních problémech už nehraje, ale nadále pracuje v klubu. Dvacátým Čechem, který slavnou trofej získal, je Hudler.

Výsledek - Finále play off NHL: Pittsburgh Penguins - Detroit Red Wings 2:3. Branky a nahrávky: 36. Malkin (Crosby, Marián Hossa), 59. Marián Hossa (Gončar, Malkin) - 6. Rafalski (Zetterberg, Dacjuk), 29. Filppula (Samuelsson, Kronwall), 48. Zetterberg (Dacjuk, Kronwall). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Střely na branku: 22:30. Diváci: 17 132. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:1. Konečný stav série: 2:4.