Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Devastace mezilidských vztahů.‘ Chirurgové z Ostravy píší Babišovi, stěžují si poměry v nemocnici

Oddělení urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Ostravě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oddělení urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Ostravě. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

OSTRAVA Lékaři Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava se kvůli situaci na klinice obrátili na premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Kritizují působení Evžena Machytky pověřeného řízením nemocnice a lékaře Pavla Zonči, který se po Machytkově příchodu vrátil na Chirurgickou kliniku.

Lékaři v dopise, který má ČTK k dispozici, poukazují na provázanost obou lékařů. Situaci na Chirurgické klinice označili za stále vyhrocenější. Zonča řekl, že vyjádření považuje za další součást cílené a plánované kampaně, která má poškodit také jeho reputaci.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v únoru odvolal tehdejšího ředitele Svatopluka Němečka a Machytka přišel na jeho místo. S jeho příchodem se na Chirurgickou kliniku vrátil její někdejší přednosta Zonča.

Kliniku tehdy za ne zcela jasných okolností opustil tehdejší přednosta Igor Penka. Podle lékařů ho k tomu donutili právě Machytka se Zončou. Na problematickou situaci na klinice opakovaně poukazují i odbory, které upozorňovaly, že se zhoršila mezioborová spolupráce.

Lékaři tvrdí, že náhlý a nečekaný odchod Penky způsobil pobouření a neklid, který na pracovišti trvá. Stěžují si, že Zonča byl sice přijat jako sekundář, přesto vystupuje a jedná jako přednosta kliniky.

„V situaci, která je stále vyhrocenější, v osobních jednáních zejména s mladšími kolegy používá různé formy nátlaku. Tímto dochází na chirurgické klinice k devastaci mezilidských vztahů. To je nepřijatelné, protože zejména chirurgie klinického pracoviště nejvyššího typu je z podstaty věci prací týmovou, nutně založenou na dobrých vztazích a důvěře,“ uvedli lékaři.

Premiéra žádají o setkání a možnost osobního vysvětlení situace. Babiš s dalšími členy vlády bude v příštích dnech v regionu, návštěva Fakultní nemocnice Ostrava ale v oficiálním programu není.

Zonča v reakci na dopis uvedl, že vyjádření podepsalo šest lékařů a na klinice jich podle něj pracuje 26. Dodal, že dopis obsahuje účelové lži, jejichž pravděpodobným cílem je zabránit jmenování Machytky ředitelem nemocnice.

Zároveň ČTK poskytl své hodnocení současným vedením kliniky z letošního března, kde je mimo jiné popsán jako erudovaný chirurg, přátelský, nekonfliktní a vždy připravený pomoci pacientům i kolegům.

V pátek se konalo výběrové řízení na nového ředitele nemocnice. Podle oficiálně nepotvrzených informací ČTK se shodným počtem hlasů uspěli dva kandidáti - Machytka a lékař Jiří Havrlant, kterého podporuje Lékařská fakulta Ostravské univerzity. Právě Zonča v minulosti působil i jako děkan Lékařské fakulty. Z funkce byl ale na podzim 2016 prý za dramatických okolností odvolán a s univerzitou je ve sporu.

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!