Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Developeři se povodňovými mapami neřídí

Česko

Záplavové mapy začaly pojišťovny využívat po záplavách na Moravě v roce 1997. „Původně jsme je využívali pro hodnocení velkých průmyslových rizik. Postupně jsme je zavedli i pro ostatní mimoprůmyslové oblasti,“ říká Tomáš Procházka, risk manažer České pojišťovny.

* LN Jak pojišťovna určuje, které nemovitosti proti povodni pojistí a které ne?

Pro vyhodnocení rizika povodně používáme softwarovou aplikaci Aquarius. V ní jsou oblasti rozdělené podle míry rizika výskytu záplav do čtyř oblastí, takzvaných tarifních zón. Tarifní zóna 4 vymezuje oblast, kde se pravděpodobnost výskytu povodně vztahuje zhruba ke dvacetileté vodě. Tarifní zóna 3 představuje zhruba padesátiletou vodu a tarifní zóna 2 představuje míru rizika stoleté vody a větší.

* LN Četnost povodní a záplav v posledních letech a jejich intenzita ale v podstatě smazává pojmy jako dvacetiletá voda nebo stoletá voda. Stačí, když přijde sedmiletá voda a bude zle...

Každé riziko musí být nějak kvantifikované. Parametr, v jakém časovém intervalu se určitá míra povodní vyskytuje, je statisticky sledovatelný. Časový interval ale nepředstavuje jediné kritérium pro vyhodnocení rizikovosti. Zvažujeme i další faktory.

* LN Které to jsou?

Bereme v potaz například i to, jaká byla v dané oblasti učiněna protipovodňová opatření mobilního či pasivního charakteru.

* LN Z výše zmíněné logiky zón vyplývá, že zatímco v zóně 1 je výskyt povodní téměř vyloučen, v zóně 4 je naopak velmi pravděpodobný. Jak se liší cena pojištění mezi jednotlivými zónami?

Ceny jsou rozdílné, zvláště pak mezi zónou 3 a 1. Záleží na tom, o jaký pojistný produkt se jedná. Pro některé nemovitosti v zóně 4 je pak pojištění proti povodním a záplavám zcela nedostupné.

* LN Můžete uvést příklad některých oblastí, ve kterých jsou nemovitosti proti povodním nepojistitelné?

Nelze to zcela paušalizovat. Když například klient doloží, že povodeň jeho nemovitost neohrožuje, respektive že je chráněna protipovodňovými opatřeními, tak může na pojištění nakonec dosáhnout.

* LN Kolik objektů leží v zóně 4?

Jedná se zhruba o 4-6 procent objektů.

* LN Konzultují s pojišťovnami developeři riziko záplav v dané oblasti, nebo staví i v záplavových oblastech?

Pokud s námi konzultují, tak pouze tím způsobem, že zjišťují podmínky, za jakých bychom byli ochotni daný objekt pojistit.

* LN Stává se, aby developer po informaci, že plánuje projekt v záplavové oblasti, respektive že na něj nesežene pojištění, od stavby upustil?

To není běžné. Mezi pojišťovnami panuje velká konkurence, Když developer nesežene pojištění u jedné pojišťovny, zkusí to u jiné. Bohužel se staví i nadále v záplavových oblastech.

* LN Může si zájemce o koupi nemovitosti sám ověřit, v jak rizikové oblasti z hlediska povodní se nachází?

Pro tento účel otevřela Česká asociace pojišťoven portál, na kterém mohou zájemci zdarma zjistit, v jaké záplavové zóně jsou.

* LN Souhlasí tato mapa například s aplikací Aquarius, který využívá Česká pojišťovna?

Souhlasí. Pojišťovny pracují se stejnými modely záplavových čar. Liší se ale v sazbách pojištění a dalších parametrech, jako je spoluúčast, limit plnění a podobně. Záplavová čára je pouze jedním koeficientem. A ostatní koeficienty se liší u každé pojišťovny. V potaz se mohou brát i informace od klientů, tedy například informace o tom, zdali v minulosti byla jejich nemovitost povodněmi postižena, či nikoliv.

* LN Jak se povodňové mapy nebo, chcete-li, záplavové čáry, vyvíjejí?

Záplavové čáry jsme v České pojišťovně začali používat po záplavách v roce 1997. Původně jsme je využívali pro hodnocení velkých průmyslových rizik. Postupně jsme je zavedli i pro ostatní mimoprůmyslové oblasti. Původně čáry mapovaly zhruba 622 řek, které protékají hospodářsky nejvýznamnějšími oblastmi. Postupně došlo k aktualizaci záplavových čar a k rozšíření počtu mapovaných řek. Nyní monitorujeme zhruba 17 tisíc říčních kilometrů.

* LN Budou se tyto povodňové mapy i po letošních záplavách upravovat?

V této chvíli to nelze jednoznačně říci. Každopádně se budeme v nejbližším období zabývat tím, jak lépe identifikovat a hodnotit takzvané bleskové povodně. Nelze vyloučit, že v dohledné době přistoupíme k rozšíření záplavových čar o riziková území záplav způsobených bleskovými povodněmi.

* LN Znamená to, že se povodňové mapy aktualizují až po výskytu povodní?

Ne. aktualizují se průběžně, i když s menší periodicitou. Naši pracovníci vyhodnocují situaci v jednotlivých místech během celého roku, a když získají poznatky, že riziko povodní či záplav je jiné, než uvádějí statisticky vymodelované povodňové čáry, máme možnosti, jak přistoupit k jejich aktualizaci.

* LN Pracují pojišťovny kromě povodňových map i s mapami pro jiná rizika?

Kromě záplav pracujeme i s mapami postihujícími výskyt vichřice, krupobití, zemětřesení a krádeží. Vstupní data pro některé tyto mapy jsou citlivým know-how pojišťoven.

Autor: