Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Devět otázek a odpovědí ke koronaviru: jak se proti nákaze chránit a je nutné nosit roušky?

Přílet pasažérů z postižené oblasti koronavirem na letiště Brno. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Doporučujeme
Praha - Od nedělního odpoledne patří Česko do skupiny nejméně 27 evropských států, na jejichž území se objevili lidé nakažení novým typem koronaviru způsobujícím nemoc Covid-19. Globálně se smrtícím virem nakazilo dosud takřka 90 tisíc osob, zemřely bezmála tři tisíce z nich. LN přinášejí odpovědi na několik otázek spojených se šířící se nákazou.
  21:19

Co je koronavirus?

Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která se přenáší vzduchem. Nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních cest dýchacích. Inkubační doba je až čtrnáct dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují, mohou je doprovázet bolesti kloubů a svalů, objevuje se dušnost a kašel.

Jak se nákaza přenáší?

Přenos z člověka na člověka se odehrává při úzkém kontaktu s nakaženou osobou. Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že rizikový je přibližně už 15 minut trvající kontakt s nakaženým při vzdálenosti do 1,5 metru.

Jak se proti nákaze preventivně chránit?

Chovat se jako při běžném respiračním onemocnění typu virózy či během chřipkové sezony: vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní, dodržovat základní hygienická pravidla. Používat dezinfekci, pokud jsme v kontaktu s lidmi, kteří akutními respiračními potížemi trpí, nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí. Jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním, by měli dodržovat pravidla hygieny – při kýchání a kašlání řádně používat (nejlépe) jednorázové kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží či rukávem, nikoliv dlaní ruky. Důležité je také necestovat do zasažených oblastí, zejména do Itálie, pokud to není bezpodmínečně nutné. V případě podezření na nákazu by člověk měl telefonicky kontaktovat svého lékaře, rozhodně by neměl chodit do čekárny ordinace.

Jaké věkové skupiny obyvatel patří k nejohroženějším?

Mezi ohrožené skupiny se řadí zejména senioři, chronicky nemocní nebo osoby s oslabenou imunitou. Dětem se nákaza nevyhýbá, avšak její průběh je u nich zpravidla lehký.

Kolik má ČR k dispozici infekčních lůžek?

Celkem je možné využít více než 1000 lůžek na infekčních odděleních po celém Česku. Patří mezi ně specializované pracoviště v pražské Nemocnici na Bulovce. V případě potřeby lze aktivovat specializovanou vojenskou nemocnici v Těchoníně v Orlických horách. „Je však potřeba upozornit, že zhruba na polovině z počtu infekčních lůžek leží pacienti, takže pro případné nakažené je připravena ta druhá půlka,“ řekl LN epidemiolog a náměstek na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula.

Ochrání člověka proti onemocnění textilní rouška?

Roušky jsou určené zejména k ochraně osob v okolí nakažených, aby nemocný člověk nešířil nákazu dál kapénkovou cestou. Použitím běžných roušek se člověk před nákazou neochrání, může však zabránit jejímu dalšímu šíření v případě, kdy by byl sám již infekční. Ochranu proti přenosu nákazy od jiného člověka může poskytnout pouze respirátor se stupněm filtrační ochrany proti virům, případně v určité míře také speciální roušky vyráběné s použitím nanotechnologických výrobních postupů.

Je u nás nutné nosit roušky?

Aktuálně ne. „Myslím si, že zatím není doba na to, abychom je nasadili. Vznikne-li v Česku aktuální riziko, bude to něco jiného,“ uvedl již dříve Prymula. V republice bylo doposud testováno na koronavirus téměř dvě stě vzorků, v neděli se objevily tři pozitivní.

Existuje vakcína účinná proti nákaze?

Zatím ne, na jejím vývoji se intenzivně pracuje. Léči se symptomy nemoci, zdravotníci podávají nakaženým kupříkladu léky proti HIV. Podle některých čínských lékařů lze koronavirus léčit i tradiční čínskou medicínou. Experti však pochybují, že by „nevědecká“ čínská medicína skutečně mohla pomoci. „Osobně tomu nevěřím. Možná to může preventivně zvýšit obranyschopnost jedince. Ale v momentě, kdy už se člověk nakazil, je léčba touto metodou neefektivní,“ řekl Prymula. V tradiční čínské medicíně se třeba česnek pokládá za spolehlivé antidotum téměř na cokoli, a tak v jihovýchodní Asii raketově roste jeho cena. Odborníci však jeho účinky v léčbě koronaviru vyvracejí.

Může proti koronaviru pomoci alkohol?

„Staré rčení tvrdí, že je možné dezinfikovat naše hrdlo alkoholickým nápojem, já však doporučuji na to příliš nespoléhat,“ uvedl pro LN Prymula. Konzumace alkoholických nápojů může být v tomto ohledu naopak škodlivá, neboť dojde k poškození sliznice, na kterou pak může patogenní mikroorganismus snáze nasednout.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!