Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog a lékař českého původu Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu a umění. | foto: ČTK

Premium Rozhovor
Praha - Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel Raška, který se podílel na výzkumu viru HIV a dnes má na starosti opatření proti nákazám v nemocnici v americkém státě New Jersey. Virus má podle něj stále řadu neznámých i kvůli tomu, že Čína v těchto případech informace tají. Nákazu prý lze zastavit, ale úřady se nesmějí bát důrazných a ne vždy populárních opatření.
aktualizováno 

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

LN: Události kolem koronaviru sledujete z relativního poklidu Spojených států, kde se zatím výrazněji nerozšířil. Jak podle vás lidstvo reaguje, víc panikaří nebo se bojí?
Objevil se nový virus, který pochází z Číny, což není nic zvláštního, protože odtud vychází prakticky každá nová nákaza. Lidé tu žijí v bezprostředním kontaktu se zvířaty a stává se, že virus přeskočí na člověka a pak někdy putuje dál. Tak tomu bylo i v minulosti, jenže tehdy člověk zemřel někde na hedvábné stezce, dnes je ten samý den na druhém konci světa a virus doveze dál. Můj otec tomu říkal tryskáčové mory. (Přední český lékař Karel Raška starší zakládal epidemiologickou službu v poválečném Československu a jako expert WHO se podílel i na likvidaci pravých neštovic ve světě – pozn. red.)

Tento virus je třetím typem podobného viru, který v posledních dvaceti letech už způsobil poplach s nákazami SARS a MERS, teď je to Covid-19. Zarážející je, jak rychle se šíří. Inkubační doba sice není úplně jasná, lidé ale začínají být infekční velice brzy, ještě dřív, než u nich vypuknou sebemenší příznaky. A po vyléčení mají stále nějakou dobu virus v nosohltanu a zůstávají infekční. Znepokojující také je, jak se objevilo další ohnisko nákazy s dvěma stovkami lidí v Itálii, aniž by tu byl nějaký vztah k Číně. Poslal někdo zásilku, nebo to byl terorismus, jak se někdy říká? Zní to divně, ale možné je všechno. A tak si vzhledem ke všemu, co se aktuálně děje, nemyslím, že by někdo dělal zbytečnou paniku.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat