Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stát bude přes SMS upozorňovat na koronavirus, informace bude rozesílat přes operátora O2

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Praha Čechy pobývající v zemích, kde se šíří nový koronavirus, bude stát přes SMS upozorňovat na nebezpečí nákazy. Při návratu do Česka bude také lidi žádat, aby sledovali, zda se neobjeví příznaky nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje. V tiskové zprávě v pátek posílání zmíněných zpráv popsala mluvčí operátora O2 Lucie Jungmannová. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru uvedl, že se na rozesílání textových zpráv dohodl se všemi operátory.

„Prostřednictvím SMS oslovíme zákazníky, kteří se aktuálně nacházejí v Číně, Hongkongu, Íránu, Japonsku, Singapuru, Jižní Koreji a Itálii. Informační SMS pošleme také zákazníkům, kteří se ze zahraničí vrátí zpět do České republiky,“ uvedla Jungmannová.

Text SMS je uváděn jako sdělení ministerstva zdravotnictví. V jednom typu zpráv úřad informuje daného člověka, že se nachází v zemi se zvýšeným výskytem koronaviru, a měl by se proto řídit pokyny daného státu a radami na webu českého ministerstva zdravotnictví. V druhé SMS úřad radí lidem vracejícím se z ciziny do Česka, že mají následujících 14 dní sledovat svůj zdravotní stav. V případě zejména vysoké tělesné teploty - nad 38 stupňů - se mají řídit zásadami na webu ministerstva.

Ministr Vojtěch uvedl, že k pátku je v Česku v domácí karanténě nařízené hygieniky kvůli obavám z nového typu koronaviru 307 lidí. Tito lidé podle Vojtěcha pobývali v rizikových oblastech severní Itálie, ale jsou bez příznaků nemoci. V Česku dosud nebyl zaznamenán žádný případ nemoci COVID-19.

Koronavirem se dosud v 53 zemích nakazilo přes 83 000 lidí a zemřelo jich přes 2850. Drtivou většinu všech případů i obětí eviduje Čína.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...