Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diag Human: Stát ovlivňuje spor

Česko

PRAHA Společnost Diag Human napadá stát, že cíleně ovlivňuje průběh arbitrážního sporu, v němž se společnost Čechošvýcara Josefa Šťávy domáhá miliardového odškodného po Česku.

Zbavila mlčenlivosti bývalého rozhodce v přezkumném senátu Damiana Della Ca a tvrdí, že jeho vyjádření odhalí kriminální postup zástupců státu. „Pan Della Ca je připraven prokázat, že se čeští rozhodci dopustili rozsáhlé manipulace se spisem,“ potvrdil LN Kalvoda.

Vrcholem mělo být antidatování usnesení z 29. března, kterým byly odmítnuty nároky firem Towit Machinery a Dumfries Holdings na zhruba třetinu pohledávky z případného odškodnění.

Totiž: náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr v minulých dnech uvedl, že „nechal nahlédnout do spisu a zjistil, že rozhodci zastavili řízení o nárocích firem“.

Do té doby hrozilo, že peníze, které Diag vymáhá po státu, by mohly skončit na kontech offshorových firem, které mají neprůhlednou vlastnickou strukturu a sídlí v daňových rájích.

Jenže podle Kalvody žádná taková zmínka ve spise není. Kompletní dokumentace od konce března leží u Nejvyššího soudu. Detaily z něj tak mohou jednotlivé strany sporu zjistit pouze nahlédnutím a každý takový úkon se eviduje. „Náměstek Šnajdr nemohl nahlédnutím do spisu nic takového zjistit, neboť rozhodčí spis takovou informaci vůbec neobsahuje,“ upozorňuje Kalvoda. A dodává, že podezřelé okolnosti nahlásí policii.

Nařčení Diagu označilo ministerstvo zdravotnictví za dezinformaci. „Důrazně se proti tomu nařčení ohrazujeme. Je zjevné, že pouze pečlivě využíváme svých procesních práv,“ reagoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Aby o údajně „špinavém“ pozadí přezkumného řízení promluvil exrozhodce, musela by Della Ca zbavit mlčenlivosti i druhá strana – tedy stát. Diag Human o to už ve čtvrtek požádal oficiálně vládu i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Dosud však žádnou reakci nedostal. „Premiér se s dopisem dosud neměl možnost seznámit. Není ale reprezentantem účastníků sporu, a proto se nebude k věci vyjadřovat,“ uvedl mluvčí premiéra Roman Prorok.

***

Nařčení Diagu označilo ministerstvo za dezinformaci

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....