Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Digitální televizi už neutečete

Česko

Pražané mají už jen několik málo dní na to, aby si vyřešili přechod na televizní digitální příjem. Posledního dubna skončí analogové vysílání programů ČT1, Nova a Prima z vysílače na Žižkově. Co udělat pro to, aby vám televize hrála i po 1. květnu?

Digitálně se v Praze vysílá již od roku 1999. Teprve loni na podzim ale televize přešly na definitivní vysílací kanály a Česká televize společně s Novou a Primou přistoupily na dobrovolné vypínání analogových vysílačů. Jako první přichází na řadu právě pražský Žižkov. Divák, který si bude chtít zachovat příjem televize z tohoto vysílače, si musí pořídit digitální přijímač, a to buď v podobě přídavného zařízení ke své analogové televizi, tedy set-top boxu, anebo nový digitální televizor, který už má set-top-box zabudovaný přímo v sobě.

Set-top box s jedním, či s více tunery?

Set-top boxů existuje mnoho druhů, pro klasický pozemní příjem digitální televize ale postačí základní typy, jejichž cena se pohybuje od několika set po dva tisíce korun. Mezi nejoblíbenější modely patří například TechniSat Digipal 2, Sencor SDB 1009 či Mascom MC520T. Při výběru je třeba dát pozor, abyste si pořídili set-top box určený pro pozemní příjem digitální televize. Takový bývá označen zkratkou DVB-T.

Pokud chcete k analogovému televizoru zapojovat i videorekordér, neobejdete se bez set-top boxu se dvěma tunery. Jak set-top box, tak televizor by měly mít na zadním panelu dva vstupy pro SCART kabely. K jednomu set-top boxu lze připojit více televizorů, ale pokud set-top box obsahuje pouze jeden digitální tuner, na všech připojených TV bude možné sledovat chvíli pouze jeden a ten samý program.

Tento problém lze vyřešit koupí set-top boxu s více digitálními tunery, ten ale bývá dražší (od 2 000 korun výše) a propojení přístrojů je pak také mnohem náročnější (o metrech kabelů, o něž pak budete zakopávat, ani nemluvě). Proto je výhodnější pro každý TV přijímač zakoupit samostatný set-top box. Toto řešení je nejen praktičtější, ale také komfortnější – pro volbu programů přes set-top box se používá výhradně přibalené dálkové ovládání. Ovladač vašeho stávajícího televizoru (či televizorů) vám nepomůže.

Anténou bude třeba alespoň pootočit Přechod na digitální vysílání se neobejde ani bez úprav příjmových antén. Zdaleka nejjednodušší situaci mají žižkovští diváci. Těm bude stačit pokojová anténa, protože se nacházejí v blízkosti vysílače. Jen si ji kvůli digitálnímu signálu ze Žižkova budou muset pootočit o 90 stupňů (technické parametry analogového a digitálního vysílání z tohoto vysílače se totiž liší – podobnou situaci zažijí také diváci v centru Brna).

Otáčet anténou budou muset i ti diváci, kteří ji mají za oknem nebo na střeše. U individuálních antén nepůjde o nic složitého, u společných televizních antén (STA) si úprava vyžádá zásah profesionální firmy. Pokud ji už správce nebo majitel domu nezajistil, zřejmě ji do termínu vypnutí analogového vysílání ze žižkovského vysílače ani nestihne. Úprava společné antény včetně anténních rozvodů v jednom panelovém domě trvá přibližně dva až tři týdny.

Majitel domu ovšem nemá žádnou povinnost anténu upravit pro digitální příjem. Pokud v domě zajistí rozvod kabelové televize nebo obyvatelům umožní namontovat na fasádu satelitní paraboly, nemusí se obávat žádné sankce.

Co se vypínat nebude Ani po vypnutí analogového televizního signálu z vysílače na Žižkově nenastane v Praze „analogová tma“. Další silný vysílač na Cukráku bude v analogovém vysílání pokračovat do letošního října a analogový signál ČT1, ČT2, Novy a Primy budou šířit i menší pražské vysílače na Strahově, v Krči, v Žvahově, na Břevnově či ve Vokovicích. Termín jejich vypínání si zatím televize nestanovily a podle vládního harmonogramu digitalizace by mohly analogově vysílat až do listopadu 2011.

***

Definitivní vypnutí analogu. Kdy naposled

2009 30. duben: Praha/Žižkov 30. září: Domažlice/Vraní vrch, Plzeň/Krašov, Jáchymov/Klínovec, Cheb/Zelená hora, Mariánské Lázně/Dyleň, Plzeň/Krkavec 31. říjen: Praha/Cukrák, Příbram/vrch Praha, Votice/Mezivrata 2010 28. únor: Sušice/Svatobor, Klatovy/Barák 30. červen: Vimperk/Mařský

Vrch, České Budějovice/Kleť, Tábor/Radimovice 30. srpen: Ústí nad Labem/Buková hora, Chomutov/Jedlová hora 30. září: Brno/Barvičova, Brno/Hády 2011 29. duben: Frýdek-Místek/Lysá Hora 31. květen: Jihlava/Javořice, Pelhřimov/Pacov, Třebíč/Klučovská hora 30. červen: Pardubice/Krásné, Trutnov/Černá hora,

Liberec/Ještěd, Rychnov nad Kněžnou/Litický Chlum, Svitavy/Kamenná Horka, Hodonín/Babí lom, Žďár nad Sázavou/Harusův Kopec, Brno/Kojál, Mikulov/Děvín 30. listopad: Ostrava/Hošťálkovice, Nový Jičín/Nový Jičín 2012 30. červen: Olomouc/Radíkov, Valašské Klobouky/Ploštiny, Zlín/Tlustá hora, Uherský Brod/Velká Javorina, Jeseník/Praděd

Dva kroky pro úspěšný přechod na digitál

1. Ke stávajícímu TV přijímači zakupte DVB-T tuner. Nebo si pořiďte nový televizor, který bude ve velké většině digitálním tunerem vybaven. 2. Zkontrolujte anténu, jestli je pro příjem DVB-T připravena a zda je správně nasměrována.

Další možnosti digitálního příjmu

* Nejen vzduchem z vysílače, ale také po kabelu, pevné telefonní lince nebo přes satelit lze přijímat digitální televizi. Tyto alternativní způsoby sledování televize jsou v Praze dokonce oblíbenější než klasický příjem přes anténu. * Asi nejrozšířenějším způsobem příjmu televize v Praze je kabel. Dominantní tuzemský poskytovatel kabelové televize, společnost UPC, hodlá analogovou nabídku zachovat i po vypnutí pozemního analogového televizního vysílání. Programová nabídka kabelové televize je bohatší než u zemské digitální televize a v digitální podobě nabízí například i programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Nutno ovšem dodat, že na rozdíl od pozemní digitální televize je kabelová televize placenou službou. *Do kategorie placených služeb spadá také digitální televize po internetu (IPTV), v Praze zastoupená produktem O2TV od společnosti Telefónica O2. Jde v podstatě o kabelovou televizi přes pevnou telefonní linku, která kromě televizního vysílání nabízí například on-line „videopůjčovnu“. Pouze s pomocí dálkového ovladače si lze vybrat, zaplatit a přehrát film či seriál z knihovny provozovatele služby nebo si najít televizní pořad v archivu. * Bez měsíčních poplatků se obejde divák, který si pořídí satelitní přijímač a přístupovou kartu k základním českým a slovenským televizním programům. Prvotní investice do přijímače a satelitní antény je sice vyšší, divák se ovšem kromě tuzemských programů dostane ke stovkám TV stanic z celého světa, které na satelitu vysílají zcela volně. Vedle bezplatné nabídky existují balíčky placených programů Skylinku a CS Linku, za měsíční poplatek si lze také pořídit další satelitní služby: levnou, ale ne vždy spolehlivou Digi TV a UPC Direct, což je v podstatě kabelová nabídka vysílaná satelitem (na rozdíl od „kabelu“ s méně bohatou nabídkou programů).

Obrázek

Kdy se definitivně vypne analogové

TV vysílání

Ústí nad Labem

30. 8. 2010

Plzeň

30. 9. 2009

Praha

31. 10. 2009

Trutnov

30. 6. 2011

Jeseník

30. 6. 2012

Ostrava

30. 11. 2011

Zlín

30. 6. 2012

Jihlava

31. 5. 2011

Brno

30. 6. 2011

České Budějovice

30. 6. 2010

Sušice

28. 2. 2010

O autorovi| JAN POTŮČEK, Autor je šéfredaktorem serveru DigiZone.cz

Autor: