Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Digitální TV nejde jen po zemi

Česko

Místo pozemního příjmu programů lidé častěji než dřív volí satelit, digitalizují se i kabelové sítě

PRAHA Víc než třetina domácností na Domažlicku, v první oblasti, kde se vypnula analogová televize, má satelitní přijímač. Zjistil to průzkum České televize několik dní po vypnutí vysílače Vraní vrch, který přestal šířit analogový signál na konci srpna. V dosahu Vraního vrchu teď přijímá digitální televizi přes satelit 32%domácností, zatímco v celorepublikovém průměru má satelit jen 11 % domovů.

Praktické zkušenosti z Domažlicka tak potvrzují předpovědi, podle nichž má postupným zaváděním digitální televize výrazně posílit právě satelitní příjem.

Z družice je to někde levnější

„Lidé chtějí velkou nabídku programů, a tu je v této fázi digitalizace schopen nabídnout právě satelit,“ prohlásil tento týden na konferenci serveru DigiZone.cz šéf středoevropské odnože satelitního operátora SES Astra Martin Kubacki. Digitalizace televizního vysílání šířeného prostřednictvím pozemních vysílačů má přinést hlavně větší počet programů, zatím ale na Domažlicku vysílají jen programy České televize a TV Nova. Podle dalšího průzkumu, který provedlo sdružení celoplošných televizí a telekomunikačních firem Digimonitor, mají Domažličtí zájem o další televizní programy, ale s podmínkou, že půjde o programy volně šířené. Navíc dvě třetiny domažlických domácností investovaly do přístrojů umožňujících digitální příjem méně než dva tisíce korun, což odpovídá koupi spíše jednodušších převodníků pozemního digitálního signálu, takzvaných set-top-boxů. Přesto mnozí dali za příjem více stanic několik tisíc korun, když koupili satelitní komplet. „Úspěch satelitu na Domažlicku je daný i tím, že na něm vysílá Prima,“ podotkl šéf digitalizace ČT Pavel Hanuš. Televize Prima dál v oblasti vysílá analogově, ale někde je její příjem špatný či žádný.

Terénní podmínky jsou dalším důležitým faktorem, proč odborníci předpokládají větší rozšíření satelitu i v dalších oblastech Česka, které postupně také přejdou na digitální pozemní signál. Satelit totiž představuje spolehlivější cestu jak dostat televizní signál do nepříliš zalidněných či hůř přístupných míst. A nechat se vysílat z družice je pro televize levnější, než kdyby měly platit za stavbu pozemních sítí do zapadlých končin. „Je zbytečné, aby se tak členitá země, jakou je Česká republika, pokrývala z 99 procent pozemně,“ tvrdí předseda sdružení šesti nových digitálních televizí a šéf jedné z nich, hudební TV Óčko, Jiří Balvín.

Celoplošným televizím předepisuje zákon, že jejich signál má přijímat aspoň 70%lidí. Zbytek je podle Balvína výhodnější pokrýt právě satelitem. „Posledních několik procent je extrémně drahých,“ potvrdil Pavel Hanuš, upozornil ale, že České televizi na rozdíl od komerčních stanic zákon ukládá, aby pozemně vysílala pro plných 95 procent obyvatelstva. Hanuš už dříve předestřel, že by proto bylo ekonomičtější spustit tzv. národní satelitní platformu, která by pokryla právě méně zalidněná místa. Nejlepší by pak podle Hanuše bylo, kdyby všechny volně pozemně šířené programy měly povinnost vysílat i na takové satelitní platformě.

Takovým nástupem satelitu by se ale snížila hodnota pozemních licencí, které teď drží Nova a Prima. Ty si do nového mediální zákona prosadily, aby se jejich pozemní pokrytí digitálem oproti současnému analogovému nezmenšilo. To znamená vybudovat některé digitální sítě, aby pokryly přes 90 procent domácností.

Přes kabel a telefonní přípojku

Digitalizují se i kabelové rozvody televize. Pro diváka to většinou znamená, že mu firma vymění stávající přijímač za modernější. Novější technologie pak nabízí kromě řady programů i doplňkové služby jako elektronický programový průvodce, rodičovský zámek, výběr jazykových verzí, formát 16:9 či příjem digitálních stanic rozhlasu.

Největší tuzemský kabelový operátor UPC ohlásil v září na šedesát tisíc příjemců své digitální televize (tři čtvrtiny jsou bývalými zákazníky Karnevalu, který UPC koupilo). Brněnská společnost Self Servis poskytuje na jižní Moravě digitální televizi asi pěti tisícům lidí. Necelou stovku jich už má služba 802.tv, nabízená ve třech městech Moravy a od srpna i v pražských Nových Butovicích. Digitální televize se od léta šíří i přes telefonní přípojky. Padesát tisíc lidí ji přijímá od Telefóniky O2, konkurenční operátor Volný hlásí počet do deseti tisíc.

Autor: