Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Dík Lincolnovi jsme jedna země

Česko

Barack Obama se hrdě hlásí k tomu, že svou inspiraci čerpá u prezidenta Lincolna, který se narodil před 200 lety. WASHINGTON Oba započali svou politickou kariéru ve státě Illinois a o obou se dá říct, že za úspěch vděčí hlavně svým rétorickým schopnostem. Řeč je o současném americkém prezidentovi Baracku Obamovi a jeho předchůdci a idolu Abrahamu Lincolnovi, na kterého včera Američané vzpomínali v souvislosti s dvoustým výročím jeho narození.

Právě Lincoln bývá v souvislosti s Obamou nejčastěji připomínaným jménem z historie. Přece jen skoncoval s otroctvím (a s vleklou občanskou válkou), a i když ještě další desítky let trvalo, než se Afroameričané domohli skutečně všech práv, přispěl podstatným dílem k tomu, že se nakonec jeden z nich stal i americkým prezidentem.

A v neposlední řadě - právě na Lincolnovu bibli skládal Obama prezidentskou přísahu při lednové inauguraci. Nemluvě už o tom, že na samotnou inauguraci cestoval vlakem, stejně jako kdysi dávno Lincoln.

„Navzdory všemu, co nás rozdělovalo - Sever a Jih, černé a bílé -trval Abraham Lincoln neústupně na tom, že jsme jedna země a jeden národ,“ řekl Obama v projevu u příležitosti slavnostního znovuotevření Fordova divadla ve Washingtonu, kde byl Lincoln v roce 1865, pouhých pět dní po skončení občanské války zastřelen.

„Díky Abrahamu Lincolnovi a všem, kteří od té doby pokračovali v jeho práci, jsme toho dosáhli.“ „Sdílejí vášeň pro slova“ Podobně jako Lincoln, i Obama se narodil jinde než v Illinois (Lincoln v Kentucky, Obama na Havajských ostrovech). Podobně jako on se musel vypracovat ze skromných poměrů. Stejně jako on vystudoval práva a byl zvolen prezidentem během svého prvního funkčního období v Senátu. Apodobně jako šestnáctý prezident i ten současný stojí před problémem, jak sjednotit Ameriku, kterou v posledních letech dělily hlavně spory dvou největších stran - republikánů a demokratů. Za připomenutí stojí v té souvislosti ještě jedna paralela - oba katapultoval na vrchol dobře napsaný a perfektně načasovaný projev, v němž vyzývali k jednotě. V Lincolnově případě šlo o řeč, kterou přednesl v roce 1857 a v níž vyzýval k zachování unie. „Dům rozdělený uvnitř nevydrží,“ parafrázoval bibli. „Věřím, že tahle vláda nemůže vydržet věčně, napůl otrokářská a napůl svobodná.“

V Obamově případě sehrál klíčovou roli projev, který přednesl na demokratickém konventu v roce 2004. „Neexistuje liberální Amerika a konzervativní Amerika, jsou jen Spojené státy americké,“ zdůraznil Obama.

„Obama sdílí s Lincolnem vášeň pro slova, přesvědčení, že s jejich pomocí mohou lidi nadchnout. Sdílí s ním i jeho způsob vyjadřování a jistotu v debatách - nestaví přitom na plamenných slovech, ale na rozvážném předkládání argumentů,“ shrnul Dougals Brinkley, historik z Riceovy univezity.

Samotné oslavy dvoustého výročí Lincolnova narození se včera uskutečnily ve Springfieldu ve státě Illinois. Fordovo divadlo se za Obamovy přítomnosti otevíralo o den dřív. Tamní jeviště osiřelo prakticky hned po atentátu na Lincolna, k němuž došlo 14. dubna 1865. Budovu divadla totiž koupila vláda, která ji později předala do užívání ministerstvu obrany. Vroce 1960 se z divadla stal památník, ale teď se v něm zas bude hrát.

„Dnešek je výjimečný den. Když jsme začínali s pracemi na obnově divadla, abychom tak uctili Lincolnovu památku, ani nás nenapadlo, že jedním z prvního hostů bude afroamerický prezident,“ přiznal Wayne Reynolds, šéf nadace, která divadlo spravuje.

***

„Před pár lety nás ani nenapadlo, že by prvním hostem mohl být afroamerický prezident.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!