Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Díky, vzkázal Mugabe Rusům

Česko

HARARE Rusko, Čína a s nimi i tři nestálí členové Rady bezpečnosti OSN si vysloužili nelibost Západu za zablokování rezoluce proti zimbabwské vládě. Režim Roberta Mugabeho ale nešetří vůči těmto zemím vděčností.

„Chceme poděkovat zemím, které nás v OSN podpořily, a říci jim, že je nezklameme a že si vyřešíme své problémy sami,“ řekl agentuře AFP zimbabwský ministr informací Sikhoanyiso Ndlovu.

Rezoluci navrženou Spojenými státy a předpokládající sankce proti zimbabwskému režimu autoritářského prezidenta Roberta Mugabeho v noci na sobotu v Radě bezpečnosti vetovaly Čína a Rusko. Proti hlasovaly také Libye, Vietnam a Jihoafrická republika, která je nestálým členem Rady bezpečnosti a byla pověřena zprostředkováním v Zimbabwe. „Děkujeme jihoafrickému prezidentovi Thabu Mbekimu, který prokázal, že je skvělým lídrem, protože neustoupil mezinárodnímu tlaku a západním machinacím vedeným Velkou Británií a Spojenými státy,“ dodal Ndlovu.

Rusko o víkendu vysvětlilo své veto tím, že by sankce OSN vytvořily „nebezpečný precedens“ a otevřely cestu k zasahování RB OSN do vnitřních záležitostí států v souvislosti s jejich domácí politikou, což by podle Moskvy porušovalo Chartu OSN. Uvádí se to ve sdělení ruského ministerstva zahraničí.

Prohlášení Ruska následovalo po kritice Spojených států, které obvinily Moskvu z nečekaného obratu. Rusko totiž minulý týden se sankcemi na summitu G8 v Japonsku v podstatě souhlasilo. Návrh rezoluce počítal s embargem na dodávky zbraní. Zavedl by i cílené sankce proti čtrnácti představitelům režimu, včetně prezidenta Mugabeho, v podobě zákazu cestování a zmrazení bankovních kont. Mugabe a jeho společníci nesli podle návrhu rezoluce odpovědnost za násilnosti proti opozici.

***

„Chceme říct zemím, které nás podpořily, že je nezklameme.“

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...