Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Dilema SPD: s Levicí ano, či ne?

Česko

Podle týdeníku Der Spiegel plánuje křídlo sociálních demokratů puč proti svému šéfovi Beckovi

BERLÍN/PRAHA „Je to nesmysl.“ „Naprostá blbost.“ Tak komentovaly špičky německých sociálních demokratů Frank-Walter Steinmeier a Matthias Platzeck o víkendu informace, podle kterých chtějí předsedovi SPD Kurtu Beckovi zabránit v tom, aby příští rok kandidoval na kancléře. Tito politici už ale nedementovali zprávy, že i další členové vedení strany mají pochybnosti o tom, že právě Kurt Beck by se měl v parlamentních volbách 2009 postavit současné kancléřce za CDU Angele Merkelové.

Jak poznamenaly Süddeutsche Zeitung, takové pochybnosti přitom v SPD panují už týdny. Tedy přinejmenším od chvíle, kdy Beck před 14 dny bez konzultace s dalšími členy stranického vedení povolil západoněmeckým zemských organizacím SPD spolupracovat se stranou Levice.

Něco takového bylo přitom dosud naprosté tabu. A sám Beck ještě nedávno tvrdil, že se západoněmeckou krajní levicí spolupracovat nikdy nebude. Šéf sociálních demokratů ovšem obrátil koncem ledna, po zemských volbách v Hesensku, které skončily patem: CDU dosavadního premiéra Rolanda Kocha v nich získala 36,8 procenta, zatímco SPD velmi populární Andrey Ypsilantiové zaostala se 36,7 o pouhé jedno desetinné místo. K tomu, aby mohla stanout v čele vlády, potřebuje sociální demokratka získat při hlasování v zemském sněmu právě hlasy Levice.

Velmi riskantní strategie Beckova strategie je jasná. Sociálnědemokratický předseda si od zvolení Ypsilantiové do čela Hesenska slibuje nejen odstranění Kocha, blízkého spolupracovníka (a také vnitrostranického rivala) Angely Merkelové. Doufá také, že tím zvrátí dosavadní sérii volebních porážek SPD a klesající tendenci její obliby u voličů.

Pozorovatelé však považují otevření sociální demokracie směrem ke krajní levici za velmi riskantní. A nejen oni.

„Myslím, že je to fatální krok,“ uvedl pro německý rozhlas člen SPD Johannes Kahrs. Zaznívají i hlasy, podle nichž zavinila současná Beckova politika porážku SPD v hamburských volbách.

Velmi hlasitým kritikem Kurta Becka je také místopředseda strany a ministr financí Peer Steinbrück. O víkendu pro Frankfurter Rundschau prohlásil, že většina voličů SPD spolupráci s Levicí odmítá.

Právě Steinbrück má být podle informací týdeníku Der Spiegel jedním ze čtveřice sociálních demokratů, kteří proti Beckovi plánují puč, jehož cílem je zabránit Beckově kancléřské kandidatuře. Ostatními členy kvarteta jsou údajně další místopředseda strany a ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier a Beckovi předchůdci v předsednické funkci Matthias Platzeck a Franz Müntefering. A kdo že by měl podle těchto informací kandidovat na kancléře místo Becka? Šéf diplomacie Steinmeier. Ten však podle německého tisku nechtěl „takový nesmysl“ vůbec komentovat. Demonstrativní jednota Na zasedání širšího stranického grémia však SPD v pondělí demonstrovala jednotu. A to tím spíš, že Kurt Beck se kvůli chřipce už několik dní neobjevil na veřejnosti a vynechal také tuto schůzi. Grémium strany potvrdilo, že SPD může spolupracovat s Levicí na zemské úrovni, ne však na úrovni spolkové.

***

Levice (Die Linke) Vznikla 16. června 2007 sjednocením východoněmecké Levicové strany/PDS a západoněmecké WASG. Jejími předsedy jsou Oskar Lafontaine (vlevo) a Lothar Bisky. V současnosti je Levice zastoupena ve všech zemských sněmech na východě Německa a také v západních zemích Brémy, Dolní Sasko, Hesensko a Hamburk. Ve vládě je zastoupena pouze ve spolkové zemi Berlín.

Obrázek

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...