Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Dillí pochodeň uchránilo

Česko

Běh s olympijským ohněm v Indii hlídalo 15 000 policistů a vojáků kvůli obavám z tisíců tibetských exulantů

DILLÍ Rozsáhlými policejními manévry se indické Dillí včera připravilo na svou etapu štafety s olympijskou pochodní. Centrum čtrnáctimilionové metropole, kde sídlí prezidentský palác, parlament a ministerstva, pro chodce i dopravu úplně uzavřelo přes 15 000 indických policistů a vojáků v tradičních turbanech a baretech.

Lidé pracující v centru byli varováni, aby se nepřibližovali k oknům a nevycházeli na střechy domů. Běh s pochodní tak byl téměř úplně ukryt před očima veřejnosti. Policisté a vojáci početně vysoko převyšovali školáky a další pečlivě vybrané lidi, kteří byli vpuštěni na trasu štafety. Její účastníky opět přísně střežila čínská ochranka. Každý běžec s pochodní urazil pouhých pár metrů, protože etapa byla z bezpečnostních důvodů zkrácena na 2,3 kilometru a necelou hodinu. Odehrála se na široké ulici mezi prezidentským palácem a památníkem Indická brána.

Podpora pro dalajlamu Protesty proti konání olympiády v Číně včera probíhaly na mnoha místech Indie. Tamní policie zatkla celkem 180 tibetských aktivistů – 70 z nich za to, že se pokusili v místě zahájení etapy uskutečnit vlastní protestní běh. Dalších 46 Tibeťanů bylo zadrženo už ve čtvrtek ve finanční metropoli Bombaji, kde chtěli zaútočit na čínský konzulát.

„Tím, že se ozveme, když čínská vláda přiveze olympijskou pochodeň do Indie, pošleme silný vzkaz Tibeťanům, čínské vládě a světu, že Indové podporují dalajlamu a nenásilný boj tibetského lidu za svobodu a spravedlnost,“ je přesvědčena organizace Studenti za svobodný Tibet.

Strach z chaotického průběhu štafety následuje poté, co byly její pařížská, londýnská a sanfranciská etapa narušeny silnými protičínskými protesty. Zatímco následující etapy v Kazachstánu, Rusku, Argentině, Tanzanii a Ománu proběhly poměrně klidně, v Indii se očekávaly masivní demonstrace. V severoindické Dharamsále totiž sídlí tibetská exilová vláda a její představitel dalajlama. V indickém exilu žije kolem 120 000 Tibeťanů.

Od té doby, co čínské ozbrojené složky v březnu násilně potlačily protesty v Tibetu, demonstrují Tibeťané v Indii proti tomuto zásahu téměř každý den. Protestanti v uplynulých týdnech několikrát zaútočili na čínskou ambasádu v Dillí, která je nyní obehnaná barikádami a ostnatým drátem. Drželi také hladovku a oholili si hlavy.

Asi desítka demonstrujících Tibeťanů přivítala olympijský oheň vykřikováním protičínských sloganů už ve středu večer na letišti v Dillí.

Silná bezpečnostní opatření připravují pro běh i další města. V australské metropoli Canberra budou policisté prohledávat přihlížející, zda u sebe nemají střelné zbraně či nože. Australské úřady se také obávají střetů pročínských a protibetských demonstrantů – obě skupiny totiž ohlásily na příští týden silnou účast.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!