Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diplomacie podporuje export

Česko

POLEMIKA

V posledních dnech se objevila řada komentářů s obavami ze zhoršení servisu pro exportéry v souvislosti s rozpočtovými škrty na ministerstvu zahraničních věcí. Objevily se také zavádějící informace o uzavírání obchodně-ekonomických úseků. Chci tyto obavy rozptýlit. Podpora exportu je prioritním úkolem ministerstva zahraničí. Nic na tom nezměnila ani úsporná opatření, která muselo ministerstvo přijmout.

Začnu od tolik zmiňovaných obchodněekonomických úseků. Samotný název je spíše literární hyperbolou. V naprosté většině totiž tento úsek ambasády tvoří jediný pracovník (výjimkou jsou velké úřady jako Moskva, Peking apod.). Navíc v obecném povědomí je mylná představa, že velvyslanectví nebo generální konzuláty jsou velké úřady o mnoha lidech. Ve skutečnosti má naprostá většina našich ambasád méně než pět diplomatů. Ti musí vykonávat agendu politickou, obchodní a konzulární a věnovat se aktivitám kulturně-prezentačním a krajanským. Mít na menších úřadech diplomata, který se věnuje pouze a jenom obchodním vztahům, je v dnešní době luxus.

Ministerstvo zahraničí kvůli úsporám zrušilo 333 pracovních míst. Pouze 24 z těchto míst bylo z tzv. obchodně-ekonomických úseků. Při redukci se muselo postupovat rovnoměrně. Kdyby se třeba ve prospěch obchodních diplomatů propouštělo více v konzulární agendě, mohlo by to přinést zhoršení dostupnosti pomoci občanům, kteří se ocitnou v zahraničí v nouzi. V žádném případě snížení počtu „obchoďáků“ neznamená omezení podpory českých exportérů. Stejně jako v jiných oblastech zahraniční služby převzali ekonomickou agendu v celém objemu konkrétní diplomaté na ambasádě. Hlavní odpovědnost za podporu obchodu přitom nese velvyslanec.

Šance věci zefektivnit Úsporné reformy jsou pro ministerstvo příležitostí, jak podporu exportu zefektivnit. Obchodně-ekonomická agenda byla na zastupitelských úřadech řízena zároveň ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem průmyslu a obchodu. Tato dlouhá léta existující dvojkolejnost přinášela neefektivitu a stav, kdy obchodní úseky vlastně neřídil pořádně nikdo. O byrokratické komplikovanosti tohoto modelu ani nemluvě.

Chceme ve spolupráci s MPO vymezit jasnou hranici mezi činnostmi a odpovědností obou ministerstev. Ministerstvo průmyslu disponuje kvalitní agenturní sítí svých příspěvkových organizací CzechTrade a CzechInvest se schopnými obchodními manažery. Role diplomata je ale v zahraničním obchodě zásadní - a v politicky a ekonomicky komplikovaných regionech to platí dvojnásobně. Diplomat navazuje kontakty ve státní sféře, kam obchodní manažer může proniknout jen ve velmi omezené míře. Bez komunikace s politiky a státní správou je uzavření obchodních kontraktů komplikované a v některých zemích prakticky nemožné. Diplomat mnohdy vytváří prostor pro obchodníka, aby mohl o kontraktu vůbec jednat. Bez diplomatů v zahraničním obchodě nefunguje žádná země. Právě v tom spočívá role ministerstva zahraničních věcí, které disponuje širokou sítí diplomatických zastoupení po celém světě. Jejím prostřednictvím bude i v budoucnu v neztenčené míře podporovat český export.

O autorovi| TOMÁŠ DUB, náměstek ministra zahraničních věcí

Autor:

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj