Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Diplomacie v rukou kádrů KSČ

Česko

Schwarzenberga a Vondru střídají někdejší normalizační komunisté Kohout a Füle * Oba studovali v 80. letech na sovětské škole

PRAHA Do čela české diplomacie přicházejí na místa disidentů bývalí komunisté, kteří studovali v Moskvě. Křeslo ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, jednoho z motorů podpory Charty 77, obsadí v nové vládě Jana Fischera diplomat Jan Kohout. A na místo bývalého disidenta a vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry přichází Štefan Füle.

Oba spojuje podobná minulost normalizačních komunistů, kteří své profesní základy získávali za totality i v elitním Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO).

Ke své dvacet let staré minulosti se příliš nehlásí. Füle, současný český velvyslanec při NATO, se ke členství v komunistické straně v žádném obecně dostupném životopise nepřiznává. Před pěti lety, kdy byl velvyslancem ve Velké Británii, však v odpovědích čtenářům na serveru Tiscali.cz uvádí, že se kandidátem KSČ stal už na gymnáziu v roce 1980 a posléze do strany vstoupil. „Ano byl (jsem v KSČ). Nebyl jsem ale sběračem stranických funkcí a nikdy jsem tuto ambici neměl,“ obhajoval se na serveru Füle. V roce 1981 pak odjel studovat na MGIMO do Moskvy. Jeho slova o tom, že tam „studoval v době perestrojky“, jsou proto částečně zavádějící: v roce 1981 se o žádné perestrojce ještě nedalo mluvit. Kohout zase ve svých vyjádřeních uvádí, že do KSČ vstoupil v roce 1986 právě kvůli perestrojce a následná stáž na MGIMO, kterou donedávna neuváděl ve svých životopisech, prý byla nutná pro to, aby mohl vyjet do Paříže.

Z bezpečnostního hlediska není studium ani stáž na MGIMO v době totality „bezpečnostním rizikem“ a jak Füle, tak Kohout mají bezpečnostní prověrky nejvyššího stupně. Mohli proto zastávat klíčová místa v diplomacii, v nichž se osvědčili. Jejich aktuální komentář se LN včera nepodařilo získat.

Některým představitelům parlamentních stran však totalitní minulost špiček současné české diplomacie vadí. „Nebudou lidmi demokratické krve,“ řekla LN místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

„Nebudou lidmi, jaké jsme si představovali,“ doplnila Němcová. Podle ní už však poslanci ODS nebudou moci výběr ovlivnit. „Budeme moci leda říci svůj názor.“ „Vystřídat pana ministra Karla Schwarzenberga a vicepremiéra Alexandra Vondru takovými lidmi nemůže být ku prospěchu České republiky,“ uvedla.

Premiér Mirek Topolánek však minulý týden Kohouta v rozhovoru pro LN hájil. „Pro mě je to odborník, který nám neudělá ostudu.“ Výhrady k výběru právě těchto dvou ministrů má Strana zelených. Místopředseda strany Ondřej Liška ale rezignovaně prohlásil: „Já jsem je tam nenavrhoval. Minulost nám vadí, ale s tím nic neuděláme,“ prohlásil ve včerejším rozhovoru pro LN.

Podrážděně naopak reagoval místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach, který v minulosti Füleho a Kohouta nevidí problém, protože prý splňují podmínky lustračního zákona.

„Nechcete dvacet let po listopadu zkoumat také to, jestli náhodou neměli tatínka kulaka?“ opáčil Škromach.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!